Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) prowadzony jest na terenie starachowickiej SSE przy ul. E. Kwiatkowskiego przez firmę, która w danym roku odbiera śmieci od mieszkańców miasta. Natomiast władze miasta planują budowę gminnego punktu, a chcąc pozyskać na ten cel unijne dofinansowanie.
Jednym z wymaganych załączników do wniosku o dofinansowanie jest Uchwała Rady Miejskiej upoważniająca do złożenia wniosku o dofinansowanie oraz przyjęciu projektu do realizacji.
W grudniu 2023 roku Rada Miejska wyraziła zgodę, by prezydencka administracja zajęła się pozyskaniem dotacji.
Projekt pn. „Budowa Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych wraz z infrastrukturą w Starachowicach” zakłada wybudowanie PSZOK, w tym prace budowlane, zagospodarowanie terenu, zakup i instalacja wyposażenia, działania edukacyjno – informacyjne w zakresie podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństwa, promocję projektu oraz obsługę procesu inwestycyjnego. PSZOK dla miasta Starachowice będzie zlokalizowany przy ul. Bugaj, numer ewidencyjny działki 10. Powierzchnia terenu przeznaczona na potrzeby PSZOK wynosi ok. 7 500 m2. W wybudowanym PSZOK-u planuje się przyjmowanie: odpadów komunalnych, rzeczy używanych niestanowiących odpadu, celem ponownego użycia oraz prowadzenie punktu napraw. Punkt będzie zlokalizowany na powierzchni zapewniającej wjazd samochodów, odbiór kontenerów, magazyn itd., wyposażony w pojemniki dostosowane do gromadzenia odpadów zielonych z ogrodów i parków, papieru i tektury, odpadów opakowaniowych ze szkła z podziałem na szkło bezbarwne i kolorowe, tworzyw sztucznych i metali, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych oraz odpadów budowlano-remontowych, wraz z budynkami gospodarczymi lub co najmniej wiatami lub miejscami zadaszonymi przystosowanymi do gromadzenia zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych baterii i akumulatorów, przeterminowanych leków, chemikaliów (farb, lakierów, olejów odpadowych itd.). Będzie to teren ogrodzony, oświetlony i zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych. PSZOK, zgodnie z obowiązującymi przepisami, zapewni łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom gminy, także osobom niepełnosprawnym. Koszt inwestycji około 15 milionów zł. Podjęcie uchwały związane jest z możliwością pozyskania środków finansowych pochodzących z Funduszu Spójności, w wysokości 85% kosztów kwalifikowalnych projektu” – czytamy w treści uchwały Rady Miejskiej.
O szczegóły funkcjonowania PSZOK-u dopytywał radny Dariusz Grunt. Odpowiedzi udzieliła zastępczyni prezydenta miasta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec.
– PSZOK chcemy wybudować, żeby zwiększyć szanse gminy Starachowice na to, żeby w przyszłości zająć się gospodarką odpadami i żeby odpady zbierane od mieszkańców Starachowic kosztowały co raz mniej. Żeby taki proces się odbył, musimy sukcesywnie się do tego przygotować. Nie można tak dużej inwestycji, tak dużego przedsięwzięcia zrealizować w krótkim czasie. Dlatego posiadanie infrastruktury zbieżnej z działalnością związaną z odpadami komunalnymi umożliwi nam z czasem wykonywanie dalszych działań. W związku z tym, że jest możliwość uzyskania dofinansowania na to przedsięwzięcie, uznajemy za zasadne, abyśmy o takie środki wystąpili. Dokumentacja projektowa została przygotowana w 2021 roku i jest gotowa do realizacji – wyjaśniała wiceprezydent Elżbieta Gralec i w odpowiedzi na pytania radnego Dariusza Grunta dodała, że na obecnym etapie w projekcie założono, że PSZOK-iem będzie zarządzała spółdzielnia socjalna. Natomiast jeśli by się okazało, że koszty prowadzenia takiej działalności przez spółdzielnię będą za wysokie, gmina rozważy wydzierżawienie obiektu przedsiębiorcy zewnętrznemu.
– Uważam, że kierunek myślenia z gminnym Punktem Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest dobry – skwitował radny Grunt, ale dodał, że pod warunkiem, iż będzie to z korzyścią dla mieszkańców.
– Uważam, że tej działki nie powinniśmy przeznaczać pod PSZOK. To jest działka w terenie przemysłowym na Osiedlu Bugaj. Tam dużym wysiłkiem miasto uporządkowało teren pod przemysł. Myślę, że działka znalazłaby godnego nabywcę, który być może stworzyłby miejsca pracy. A w takim PSZOK-u ile będzie miejsc pracy? Szkoda tej działki. Myślę, że jak już PSZOK chcemy budować, to pomyślcie państwo o innym miejscu – powiedział radny Sylwester Kwiecień.
– Gmina Starachowice nie posiada własnego PSZOK-u w tej chwili, a obecnie PSZOK jest zlokalizowany na działce prywatnej. Każda firma, która wykonuje usługę odbioru śmieci dla miasta, za każdym razem stara się o to, żeby dzierżawić ten PSZOK, a w 2023 roku mieliśmy skomplikowaną sytuację. Chcemy ryzyko wyeliminować poprzez posiadanie własnego PSZOKu na działce, która należy do gminy i staramy się o środki zewnętrzne w celu wybudowania tego obiektu. (…) Gdy się pojawiły problemy związane z PSZOK-iem w ramach przetargu i widzieliśmy, że w przyszłości może być taka konieczność, że gmina w przyszłości będzie musiała odbierać samodzielnie odpady, to szybko przejrzeliśmy wszystkie nieruchomości, które gmina posiada i wyszło nam wtedy, że jedyną nieruchomością, którą gmina ma, a która nadaje się pod tego typu działalność była właśnie ta działka nr 10 na Osiedlu Bugaj. Mimo tego, że postępowanie na sprzedaż działki było w trakcie, to wycofaliśmy się ze sprzedaży, celem przygotowania dokumentacji, by następnie tam zrealizować PSZOK. I tam w przyszłości mieć możliwość prowadzenia sortowni odpadów segregowanych. Docelowo zamierzamy, aby tam była siedziba Spółdzielni Socjalnej Starachowiczanka. Decyzja gminy o tym, żeby się wycofać ze sprzedaży została zaskarżona do sądu. Gmina tą sprawę wygrała. Teraz została złożona kasacja dlatego, że ktoś się nie zgadza z wyrokiem sądu – wyjaśnił prezydent miasta Marek Materek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS