To żadna tajemnica, że rośliny potrafią poprawić jakoś powietrza, którym oddychamy. Dlatego przy pomniku Tadeusza Kościuszki w centrum miasta już niebawem urośnie pierwsza w mieście antysmogowa łąka. Aby było jeszcze bardziej ekologicznie, na skwerze stanął pojemnik na plastikowe nakrętki.
Antysmogowa łąka kwietna powstała z inicjatywy Zakładu Oczyszczania Miasta Mysłowice. Jej lokalizacja przy pomniku Tadeusza Kościuszki, w sąsiedztwie I Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 7, nie jest przypadkowa. W przyszłości łąki mają doglądać uczniowie. Póki co zajmie się tym ZOMM.
– Posadziliśmy nasiona m.in. dzwonków, chabrów, słoneczników, goździków, kolendry, groszku pachnącego czy maciejki. To rośliny, które pochłaniają szkodliwe substancje z powietrza. Oczywiście jedna łąka to za mało, by wyeliminować smog, ale to taki pierwszy, symboliczny krok do poprawy jakości powietrza, bo takich miejsc z pewnością powstanie w naszym mieście więcej – zapewnia Marcin Podsiadło, prezes Zakładu Oczyszczania Miasta Mysłowice.
Łąki kwietne w miastach nie tylko wpływają na estetykę, temperaturę czy jakość powietrza, ale zatrzymują też wody gruntowe, co jest bardzo istotne podczas suszy, i zapewniają pyłki oraz nektar owadom.
– Przed długim weekendem wystosowaliśmy do rad mysłowickich dzielnic pisma z prośbą o wskazanie nam miejsc, gdzie kolejne takie łąki moglibyśmy stworzyć – informuje prezes Podsiadło.
W inicjatywę włączył się także urząd miasta. Przy pierwszej antysmogowej łące w mieście koło pomnika Kościuszki stanął również pojemnik na plastikowe nakrętki.
– Chciałbym, żeby takie pojemniki pojawiły się przy każdej placówce oświatowej w mieście, a przynajmniej w każdej dzielnicy. Na razie będziemy obserwować, jakie jest zainteresowanie mieszkańców korzystaniem z nich. Jesteśmy też otwarci na propozycje przekazywania nakrętek organizacjom charytatywnym – podkreśla Marcin Podsiadło.
Już można powiedzieć, że pierwszy miejski pojemnik na nakrętki okazał się strzałem w dziesiątkę. W ciągu kilku pierwszych dni zapełnił się do połowy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS