Miasto przygotowało uchwałę. Ceny za parking w Katowicach pójdą do góry. Nad konsultowaną teraz uchwałą ostatecznie będą głosować katowiccy radni. Nowe rozwiązanie to nie tylko podwyżki, ale też abonamenty dla osób zameldowanych i rozliczających podatek dochodowy w Katowicach. Radni będą głosowali nad uchwałą w trakcie kwietniowej sesji Rady Miasta.
„Do Katowic wjeżdża dziennie średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Liczba miejsc parkingowych w Śródmieściu jest ograniczona, a parkują tu głównie osoby z innych miast. Zależy mi na tym, żeby mieszkańcy Katowic załatwiając sprawy w centrum mieli gdzie zaparkować pojazd i nie musieli szukać miejsca przez kilkanaście minut. Z drugiej strony osoby zamieszkujące centrum również chcą móc parkować samochody pod swoimi domami. Dlatego kilka lat temu podjąłem decyzję o przemodelowaniu polityki parkingowej w mieście. Jej głównym celem jest zachęcenie tysięcy osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy z innych miast, by korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych, jak to się dzieje od lat w wielu krajach Europy Zachodniej. Projekt uchwały to pierwszy krok we wdrażaniu przez Miasto nowej polityki parkingowej” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Mieszkańcy Katowic będą mogli liczyć na preferencyjne abonamenty miesięczne czy też karty mieszkańca strefy płatnego parkowania. W Śródmieściu dzięki temu będzie mniej samochodów – a co za tym idzie spalin i hałasu. Konsultacje uchwały potrwają do 6 kwietnia.
Główne zmiany:
- Ujednolicenie stawek opłat w Podstrefach „Śródmieście” i „Ceglana-Wita Stwosza”.
- pierwsza godzina 3 zł
- druga godzina 3,6 zł
- trzecia godzina 4,2 zł
- każda kolejna godzina 3 zł
- Wprowadzenie abonamentów: miesięcznego oraz kwartalnego dla osób zameldowanych lub rozliczających podatek dochodowy w Katowicach.
- Podwyżka wysokości opłaty dodatkowej wraz z uzależnieniem jej wysokości od terminu zapłaty – 200 zł (obecnie 50zł)
- Odstąpienie od wydawania druków:
- „karty mieszkańca”
- „karty parkingowej” dla przedsiębiorców
- „karty pojazdu hybrydowego”
- „karty pojazdu współdzielonego”
- imiennego identyfikatora parkingowego
Konsultowaną uchwałę znajdziecie tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS