Szesnastoma głosami „za” przy czterech głosach „wstrzymujących się” i jednym „przeciw ” radni Rady Miejskiej w Dębicy wyrazili zgodę na nieodpłatne nabycie przez Miasto Dębica terenu cmentarza przy ul. Cmentarnej – Starego Cmentarza w Dębicy.
Jak podkreślali podczas sesji radni mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do nich o zadbanie o najstarszą dębicką nekropolię, ale wówczas ze względu na kwestie własnościowe nie było takiej możliwości.
Władze miejskie skierowały pismo do konserwatora zabytków w sprawie ewentualnej współpracy przy renowacji terenu cmentarza przy ul. Cmentarnej. Konserwator przekazał, że jak miasto będzie już właścicielem cmentarza to będzie można rozmawiać o pewnych koncepcjach.
„Konserwator w piśmie które od niego otrzymaliśmy prosi m.in. o wytypowanie nagrobków o szczególnej wartości zabytkowej i historycznej do renowacji. Pisze o podejmowaniu sukcesywnych prac porządkowych na terenie cmentarza oraz o docelowym podjęciu na cmentarzu prac remontowych” – mówił na sesji burmistrz Mariusz Szewczyk.
Najstarsza dębicka nekropolia liczy ponad 200 lat i znajduje się na niej blisko cztery tysiące grobów. Na cmentarzu znajduje się m.in. Kaplica Raczyńskich, która została wzniesiona w 1880 r. w stylu neogotyckim. Pochowani zostali w niej : Anna Elżbieta z Radziwiłłów Raczyńska, syn Karol Edward Raczyński oraz synowa Karolina Oettingen-Wallerstein.
Drugą z z kaplic na Starym Cmentarzu jest Kaplica grobowa Nagawieckich Wzniesiona została w 1896 r. w czasie rozbudowy cmentarza i do 1998 r. odgrywała rolę kaplicy przedpogrzebowej. Pochowani zostali w niej Leon i Anna Nagawieccy.
Przeczytaj także:
https://ziemiadebicka.pl/pani-wanda-lewicka-wadzia-buba-spoczywa-na-starym-cmentarzu-w-debicy-zapal-znicz-na-jej-grobie-za-wszystkie-krzywdy-ktorych-doznala/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS