Czy wiedzieliście, że w piwnicach Śląskiego Teatru Impresaryjnego znajdują się prawdziwe skarby w postaci maszyn drukarskich? Dzięki pozyskanym środkom na konserwacje, już wkrótce zyskają nowe życie!
Środki na konserwację
Prace konserwatorskie maszyn drukarskich znajdujących się w piwnicach Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. H. Bisty mają dotyczyć konserwacji kaszty, czyli szuflady drukarskiej, w której przechowywane są czcionki drukarskie oraz krajki jednonożowej – gilotyny do cięcia papieru. Na ten cel miastu udało się pozyskać dofinansowanie z drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości 150 tysięcy złotych.
– Po latach zapomnienia zabytkowe i unikatowe maszyny drukarskie odzyskają dawny blask – podkreśla Marta Lip–Kornatka, Miejska Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej. – Odnowiona zostanie kaszta drukarska oraz krajka jednonożowa Excelsior. Stan zachowania obiektów jest dostateczny, za to ich wartość historyczna i naukowa bardzo wysoka, stąd decyzja o przeprowadzeniu konserwacji. Chcemy przede wszystkim zatrzymać postępujące zniszczenia obiektów oraz przygotować je do ekspozycji w przyszłości. Prace konserwatorskie będą prowadzone ze szczególnym poszanowaniem charakteru i wieku obiektów – dodaje.
Zakończenie prac planowane jest na listopad tego roku.
Zabytkowa drukarnia w Rudzie Śląskiej
W czeluściach piwnic ŚTI znajdują się 3 maszyny typu Heidelberg z 1897, 1908 i 1910 roku, maszyna typu Augsburg z 1903 roku, krajka drukarska typu Excelsior, maszyna perforacyjna, blokówki, czyli maszyny do zszywania bloczków, oraz nożyce do tektury. Zabytkowa drukarnia ma również na wyposażeniu zelcernię z kilkudziesięcioma typami czcionek o różnej wysokości. Każda z maszyn waży kilkaset kilogramów!
Ciężko określić, kiedy rudzka drukarnia zaczęła funkcjonować – szacuje się, że było to albo pod koniec XIX bądź na początku XX wieku. Gdy jej właścicielem był pan Kielkowski, wykonywała głównie druki akcydensowe. Po II wojnie światowej maszyny przeszły na własność Rudzkich Zakładów Wielobranżowych Przemysłu Terenowego. Od 1992 roku drukarnia należała do firmy Prodyn, później została wydzierżawiona Joachimowi Koszykowi, który następnie zdecydował się ją wykupić. Od niego zaś wykupiło ją miasto Ruda Śląska, w 2001 roku. 15 października tego roku w Miejskim Ośrodku Kultury nastąpiło oficjalne otwarcie zabytkowej drukarni.
Drukarnię można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy ŚTI w godz. 8.00 – 15.00, po zakupieniu biletu w cenie 1 zł od osoby. Bilety można kupić w kasie ŚTI lub online!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS