“Epidemia to nasza wspólna sprawa, uporajmy się z nią wspólnie!” – deklaruje gdański samorząd. Dlatego od marca trwa akcja “Gdańsk pomaga”, platforma łącząca tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy tej pomocy chcą udzielić. I to na różne sposoby, może to być wsparcie finansowe, a może być wymiana usług.
Gdańsk działa, rząd pomoc zrzuca na samorządy
– Wiosną, w czasie pierwszego rzutu epidemii koronawirusa, pomocą było zaopatrzenie w pierwsze środki ochrony osobistej różnych służb medycznych czy osób pracujących na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z tymi osobami, które nie mogą wychodzić z domów, a które na co dzień potrzebują pomocy, opieki i wsparcia – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska.
W ramach “Gdańsk pomaga” miasto wspiera lokalnych przedsiębiorców z branż, których działalność zawieszono z powodu restrykcji wprowadzonych przez rząd w związku z walką z pandemią. Ale “Gdańsk pomaga” to także pomoc np. przy sprzątaniu grobów. To akcja, która ma różne odsłony.
Z wielu opcji pomocy korzystają najstarsi mieszkańcy miasta. A to właśnie do ich grupy wiekowej rząd skierował “Solidarnościowy korpus wsparcia seniorów”. Ruszyła nawet infolinia 22 505 11 11, na którą seniorzy mogą zadzwonić i otrzymać pomoc. Do tej inicjatywy odniosła się Dulkiewicz.
– To bardzo dobra inicjatywa, ale tak naprawdę od marca miasta, gminy czy powiaty robią o wiele więcej. Osoby, które dzwonią na rządową infolinię i tak przekierowywane są do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. I wsparcie i tak przebiega przez miejskie instytucje – mówi prezydentka miasta. I dodaje: – Pan premiera zapomniał też wspomnieć, że za tę pomoc, np. za zrobione zakupy, seniorzy muszą zapłacić, nie jest ona realizowana z budżetu państwa. My natomiast staramy się znajdować osoby, które z powodu swojej sytuacji finansowej nie mogą pozwolić sobie np. na zakup jedzenia – dodaje Aleksandra Dulkiewicz.
Gdańsk pomaga potrzebującym
W Gdańsku podczas wiosennej edycji potrzebującym rozdano kilkaset paczek, sfinansowanych przy wsparciu z miejskiego budżetu.
– Jeśli kogoś stać, zakupy musi zasponsorować sam, jeśli ma problemy finansowe, powinien zwrócić się z wnioskiem o pomoc – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Potrzebę pomocy od poniedziałku, 16 listopada można zgłosić w punkcie akcji “Gdańsk pomaga”, który znajduje się w Cafe Oficyna przy ul. Chlebnickiej 24/25. Codziennie, siedem dni w tygodniu, dwie osoby będą odbierały telefony, e-mail lub zgłoszenia ze strony gdanskpomaga.pl od tych, którzy potrzebują pomocy.
– To miejsce nie pozostawi nikogo bez wsparcia – zapewnia Paweł Buczyński, wiceprezes zarządu Fundacji Gdańskiej. – Zapraszamy wszystkie osoby, które czują, że potrzebują pomocy – seniorów, osoby, które straciły pracę, migrantów. Jesteśmy gotowi udzielić wam pomocy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS