Sześć lat temu radni miejscy podjęli decyzję o tym, aby Miasto Jasło miało swój sztandar. Po dwóch latach od wszczęcia procedury i zleceniu jego wykonania osobie zajmującej się ręcznym wykonywaniem tkanin liturgicznych – sztandar był już gotowy. Wówczas wydawało się, że uroczystości związane z nadaniem sztandaru są już formalnością. Problem okazał się dużo większy, kiedy Komisja Heraldyczna zaczęła zgłaszać swoje zastrzeżenia. Ostatecznie, miasto ustosunkowało się do jej uwag i czeka na ostateczną, pozytywną odpowiedź oraz zielone światło w tej sprawie.
Procedury związane z nadanie sztandaru Miastu Jasłu rozpoczęły się w 2018 r. Po dwóch latach od podjętej inicjatywy i zleconych prac sztandar został ukończony. Koszt wyniósł około 10 tys. zł i został sfinansowany przez osoby będące członkami Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru Miasta Jasła. Od tamtej pory sztandar jest zdeponowany w Muzeum Regionalnym w Jaśle.
Z jednej strony pandemia stanęła na przeszkodzie planowania uroczystości związanych z nadaniem sztandaru, z drugiej w lutym 2022 r. Komisja Heraldyczna miała zastrzeżenia dotyczące kolorystyki herbu, która jej zdaniem nie była do końca zbadana i przemyślana. W marcu ubiegłego roku urzędnicy przesłali obszerne pismo odnosząc się do stanowiska komisji kierując do nich kolejny wniosek. Przez kilka miesięcy nie otrzymywali odpowiedzi, aż w końcu w grudniu ubiegłego roku otrzymali wytyczne dotyczące drzewca sztandaru.
– Dotyczą zwieńczenia drzewca sztandaru, które nie zostało jeszcze wykonane. Według projektu miało mieć formę plakietki z herbem, ale zdaniem komisji powinien to być grot z wkomponowanym herbem – tłumaczy Mateusz Smyka, zastępca kierownika Wydziału Generator Nauki GEN Urzędu Miasta w Jaśle. – Po przeprojektowaniu zwieńczenia, które jest w toku, jeszcze w tym tygodniu prześlemy Komisji Heraldycznej dokumenty uwzględniające poprawiony projekt z prośbą, by nasz uzupełniony wniosek został rozpatrzony możliwie jak najszybciej. Potem, zważając na spełnienie wszystkich wymogów pozostanie już tylko czekać na pozytywną opinię ministra spraw wewnętrznych i administracji. Gdy ją dostaniemy, na jej podstawie przedłożymy radzie miejskiej uchwałę w sprawie nadania sztandaru i określenia zasad jego używania – dodaje M. Smyka.
id
Napisany dnia: 31.01.2024, 09:00
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS