Celem projektu Partycypacyjne opracowanie Strategii Rozwoju Namysłowa: Miasto Młodych, realizowanego przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Prudenter Agas, było rozwinięcie kompetencji namysłowskiej młodzieży, które umożliwiły jej zaangażowanie w działania organizacji pozarządowych oraz procesy decyzyjne dotyczące rozwoju miasta Namysłowa w obszarze młodzież poprzez partycypacyjne opracowanie Strategii Rozwoju Namysłowa: Miasto Młodych.
Realizacja projektu
Zadanie zostało przeprowadzone w 3 etapach. W etapie pierwszym powstała MŁODZIEŻOWA AKADEMIA LIDERA (MAL) – struktura, w ramach której odbywał się cykl warsztatów, wykładów, spotkań który został opracowany z myślą o młodych ludziach chcących aktywnie działać w swojej okolicy. W Akademii, pod okiem doświadczonych tutorów, młodzież rozwijała kompetencje przywódcze, nauczyła się, na czym polega sztuka bycia dobrym liderem oraz jak skutecznie działać w grupie i w swoim otoczeniu. Szkolenia w ramach akademii podkreślały wagę przywództwa, rozwijały postawy obywatelskie oraz przyczyniły się do rozwoju osobistego, budowania marki osobistej i relacji z otoczeniem.
Nacisk na rozwój kompetencji XXI wieku
Akademia rozpoczęła się wyjazdem inauguracyjnym na którym uczestnicy poznali siebie i swoich tutorów, podczas zajęć integracyjnych zbudowali zespół oraz wypracowali zasady swojego uczestnictwa w Akademii. Przez 10 kolejnych miesięcy młodzież brała udział w 8 cyklach szkoleniowych przygotowanych i przeprowadzonych przez specjalistów w danych dziedzinach. Dotyczyły one będą m.in. własnego potencjału, kreatywności, neotenii u lidera, przywództwa, motywacji, rozwiązywania konfliktów, sztuki prowadzenia dyskusji i argumentacji, pracy metodą projektu, zarządzania sobą w czasie, radzenia sobie ze stresem, publicznych wystąpień, partycypacji obywatelskiej, fundraisingu oraz działalności wolontariackiej.
Po teorii czas na praktykę
Na zakończenie Akademii uczestnicy w 4 grupach, korzystając z nabytej wiedzy i doświadczeń przeprowadzili działania kulturalne i społeczne, które zaktywizowały innych młodych ludzi we współpracy z Samorządami Szkolnymi szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Namysłowie. Każda grupa pracując metodą projektu, pod opieką tutorów, przygotowała i przeprowadziła wybraną aktywność, dysponując przydzielonym mikro-budżetem oraz zasobami które uda im się pozyskać.
Wdrażanie w proces partycypacji obywatelskiej
W etapie 2, młodzież była “wdrażana” w proces partycypacji. Odbyły się spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, młodzież uczestniczyła w sesjach Rady Miasta oraz Powiatu, przyglądała się lokalnym procesom partycypacyjnym.
Jak jest a jak być powinno?
W trakcie etapu 3 młodzież przygotowała, pod okiem tutorów, diagnozę lokalnego środowiska młodzieżowego pod kątem jego problemów i potrzeb. W grupach roboczych dokonała wyboru metod i narzędzi oraz skorelują kalendarz diagnozy z kalendarium miasta, by udział uczestników badania był jak największy, badanie było otwarte i przeprowadzone w sposób zachęcający namysłowian do partycypacji. Grupy robocze ustaliły istniejące zasoby (organizacje, instytucje, kadry) działające na rzecz młodzieży, dokonały przeglądu infrastruktury służącej młodzieży w Namysłowie oraz wydarzeń skierowanych do młodzieży, ofertę szkół, zajęć rozwijających zainteresowania i zdolności młodzieży. Uczestnicy w końcu ustalili kogo badać, w jaki sposób oraz w jakich miejscach by nikt nie został pominięty i by pozyskane informacje były miarodajne.
Cel został osiągnięty
Zwieńczeniem prawie 2,5 rocznej pracy młodzieży jest dokument który powstał po przeprowadzeniu dogłębnej diagnozy środowiska młodzieżowego w Namysłowie: Strategia Rozwoju Namysłowa: Miasto młodych.
Zapraszamy do zapoznania się zarówno z diagnozą oraz strategią na stronie Stowarzyszenia www.prudenteragas.pl
Projekt w liczbach:
- 30 – liczba uczestników projektu w wieku 15-18 lat
- 28 miesięcy – czas realizacji projektu (1 sierpnia 2021 – 15 grudnia 2023)
- 8 – liczba bloków szkoleniowych
- 4 – samodzielne inicjatywy projektowe zrealizowane przez uczestników: gra miejska URATUJ SMOKA, Wieczór Gier Planszowych, Turniej Szachowy oraz Maraton Horrorów.
- 2 wyjazdy studyjne : inauguracyjny spływ kajakowy Małą Panwią oraz ewaluacyjny wyjazd do Sierakowa Wielkopolskiego.
- 1 diagnoza społeczna
- 1 dokument – partycypacyjne opracowanie Strategii Rozwoju Namysłowa – Miasto młodych
Program sfinansowano ze środków budżetu państwa – Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS