W karcie adresowej zabytkowej kamienicy zlokalizowanej przy ul. Kolejowej 17 w Starachowicach czas jej powstania określono na 1886 rok i zapisano, że budynek jest świadectwem lokalnej historii przekazującym informacje odnoszące się do rozwoju budownictwa czynszowego dla zamożnych rodzin z przełomu XIX i XX wieku.
„O inwestorach budynku nic nie wiadomo. Dom wybudowano prawdopodobnie w celu wynajmu lokali na mieszkania. W latach I Wojny Światowej, okupacyjne władze austro-węgierskie umieściły w nim siedzibę cywilno-wojskowych władz administracyjnych oraz urzędu pocztowo-telegraficznego. Po odzyskaniu niepodległości w domu mieściła się krótko siedziba wojskowej komendy uzupełnień i posterunek policji. W 1921 roku dom od Michała Pohoskiego kupili Marianna i Michał Giepardowie. W okresie międzywojennym w domu znajdowały się mieszkania lokatorskie dla zamożniejszych rodzin. Po wojnie władze samorządowe nakazały właścicielce zakwaterować w domu lokatorów” – czytamy w karcie adresowej.
Zakup kamienicy musiał być poprzedzony zgodą radnych Rady Miejskiej. Zanim doszło do głosowania odbyła się krótka dyskusja.
– Czy mamy jakiś biznes plan? Kamienica jest obiektem zabytkowym. Mamy niezbyt dobre doświadczenie z remontów obiektów zabytkowych. „Pałacyk” kosztuje 13 milionów złotych. Obawiam się, że w momencie, gdy zakupimy ten obiekt, który również będzie podlegał uzgodnieniom wszystkich prac z konserwatorem, to koszt prac szacuję na około 25 do 30 milionów złotych. Ma powstać tam 14 mieszkań komunalnych. Uważam, że to będą bardzo drogie mieszkania komunalne. I dlaczego wykupujemy akurat tą kamienicę? – Pytał radny Sylwester Kwiecień.
– W przypadku kamienicy Giepardów, to jest wartość historyczna. Nie kupujemy tylko i wyłącznie kamienicy, tylko kupujemy wartość historyczną dla naszego miasta. Z niezwykłą architekturą budynku i w niezwykłej lokalizacji. Wszystkich, którzy wychodzą z peronów przy Dworcu Wschodnim wita widok zniszczonej, zaniedbanej, zdewastowanej przez czas kamienicy. Gmina Starachowice w ostatnich latach dzięki staraniom naszego samorządu zagospodarowała teren przy dawnym Dworcu Wschodnim. PKP wpisało budynek dawnego Dworca Wschodniego do planu remontów na kolejne lata. Swoją modernizację kończy „Biedronka”. Cały ten obszar miasta jesteśmy w stanie zagospodarować na nowo. Gmina może otrzymać dofinansowanie na remont tego budynku. Oczywiście zgadzam się z tym, że w przypadku budowy mieszkań komunalnych, taniej i lepiej jest budować nowe budynki niż remontować stare. Plan jest taki, by przygotować dokumentację na wykonanie w kamienicy mieszkań komunalnych. Następnie wnioskować do Banku Gospodarstwa Krajowego o środki na ten cel. Możemy się starać o 85% dofinansowania do przeprowadzenia prac – mówił prezydent miasta Marek Materek.
Radny Dariusz Grunt zwracał uwagę, że wyremontowanie tej jednej kamienicy znacząco nie poprawi wizerunku otoczenia Dworca Wschodniego, ponieważ są tam obok kolejne budynki w złym stanie technicznym. Jego zdaniem gmina mogła jeszcze poczekać z zakupem kamienicy, bo być może cena spadałaby jeszcze bardziej.
– Właściciel startował z ceną sprzedaży kamienicy od 3 milionów złotych. Ta cena spadała cały czas w dół. Zeszedł do ceny 1,4 miliona złotych, chętnych nie było. Właściciel się spieszy z wyjazdem do Ameryki i gmina kupuje. Może gdybyśmy poczekali rok, to cena spadłaby jeszcze bardziej. Może w tym czasie pojawiłby się prywatny inwestor zainteresowany tym budynkiem – mówił radny Grunt.
Ostatecznie uchwała dotycząca zakupu kamienicy została przyjęta. Miasto kupi kamienicę, która ma 137 lat za 1,25 miliona złotych.
11 osób głosowało ZA: Andrzejewski Tomasz, Kamiński Marek, Konarski Mariusz, Niewczas Lidia, Nowak Monika, Orkisz Włodzimierz, Paluch Bronisław, Różycki Krzysztof, Sowula Marcin, Walendzik Michał, Zuba Krzysztof.
1 osoba była przeciw: Kwiecień Sylwester
Wstrzymali się od głosu: Grunt Dariusz, Nowak Dariusz, Piątek Jadwiga.
Głosu nie oddali: Lipiec Dariusz, Zaborski Mariusz
Nieobecni: Cheda Agnieszka, Lipiec Rafał, Nowak Jarosław, Rutkowska Monika.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS