Kilkuletni spór pomiędzy ratuszem a prywatną firmą w sprawie budowy Alchemii będzie miał swój finał w Sądzie Najwyższym. Inwestor chce kupić działkę od miasta, by móc kontynuować prace, natomiast miasto domaga się zwrotu działki i zapłaty 4 mln zł kary.
Sąd Najwyższy zdecyduje o budowie Alchemii
Konflikt pomiędzy Gminą Lublin a spółką Arkady toczy się od stycznia 2019 r., kiedy to miasto zażądało rozwiązania umów o użytkowanie wieczyste działki pomiędzy ulicami Lubartowską a Świętoduską, gdzie zgodnie ze wcześniejszymi zapisami, do końca 2019 r. miał powstać podziemny parking na 315 aut z częścią handlowo-usługową.
Czytaj także: Miał być podziemny parking, jest rozkopana przez archeologów działka. Co z budową Alchemii?
Sąd Okręgowy w Lublinie wyrokiem z 22 września 2020 r. oddalił pozew Gminy Lublin, uznając, że nie ma podstaw do rozwiązania powyższych umów, a ich dotrzymanie było niemożliwe z przyczyn niezależnych od spółki Arkady. Sąd wskazał, że do budowy nie doszło m.in. z uwagi na nieuzasadnione cofnięcie zgody przez miasto na użytkowanie działki, wchodzącej w skład inwestycji i niesprzedanie jej mimo uchwały Rady Miasta o jej sprzedaży.
Miasto Lublin złożyło apelację od wyroku z 22 września 2020 r. jednak i tym razem Sąd Apelacyjny w Lublinie wyrokiem z 19 lipca 2021 r. oddalił tę apelację. Wyrok jest prawomocny. Gminie Lublin przysługiwała możliwość złożenia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego, jako nadzwyczajny środek zaskarżenia.
„W sprawie z powództwa Gminy Lublin przeciwko spółce Arkady o rozwiązanie umów o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste, Gmina Lublin wniosła kasację (w listopadzie 2021 r. – przyp. red.) od wyroku Sądu Apelacyjnego” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.
„Na początku stycznia spółka Arkady wystosowała odpowiedź do Sądu Najwyższego na tę skargę kasacyjną” – informuje Marek Woliński, przedstawiciel spółki Arkady.
Chociaż sprawa wpłynęła tam na początku roku, nie został wyznaczony jeszcze żaden termin posiedzenia, na którym sąd rozpatrzy skargę Gminy Lublin.
Równolegle toczy się również drugie postępowanie w sprawie nałożenia kary w wysokości 4 milionów złotych na spółkę Arkady „wynikającej z postanowień zawartej umowy”.
„Sprzedajcie nam działkę”
W listopadzie 2021 r. spółka Arkady złożyła ponowny wniosek do Gminy Lublin o wykonanie uchwały Rady Miasta z 7 września 2017 r. dotyczącej sprzedaży niewielkiej, na której jest obecnie posadowiona stacja trafo.
„Chodzi o tę działkę i o tę uchwałę, o której Sąd pisał w uzasadnieniu wyroku. W odpowiedzi na wniosek spółki Arkady Gmina Lublin po prawie 5 latach od podjęcia uchwały zdecydowała się sprzedać spółce Arkady tę nieruchomość i obecnie trwa procedura związana ze sprzedażą tej nieruchomości” – mówi Marek Woliński.
„Do czasu zakończenia postępowania sądowego, Gmina Lublin wstrzymuje się z podejmowaniem działań w tym zakresie” – informuje Monika Głazik.
Przedstawiciel spółki Arkady przekuje, że firma jest nadal zainteresowana realizacją parkingu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS