A A+ A++

Lanckorona to niewielka wieś, położona w województwie małopolskim, około 30 km od Krakowa. Jej historia sięga już XIV wieku i co ciekawe, prawa miejskie uzyskała dosyć wcześnie, bo już w 1366 roku. Straciła je jednak w 1934 roku i do dzisiaj ma jedynie status wsi. Lanckorona to niezwykłe miejsce, które zachwyca uroczymi kawiarenkami, charakterystyczną drewnianą zabudową i niesamowitym klimatem. 

Zobacz wideo
Jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami

Lanckorona, czyli oaza spokoju w Polsce

Lanckorona jest miejscem dobrze znanym fanom Marka Grechuty, którego zachwycił spokój i piękno małopolskiej wsi. 

Lanckorona, Lanckorona – rozłożona, gdzie osłona od spiekoty i od deszczu od tupotu szybkich spraw

– śpiewał artysta. 

Tanie latanie to już przeszłość? Prezes Wizz Aira odpowiada

Sielski klimat miejsca jest widoczny do dzisiaj. Mieszkańcy różnych stron Polski odwiedzają je, by odpocząć od zgiełku miasta, nacieszyć się wyjątkową architekturą i krajobrazem. Sercem Lanckorony jest oczywiście zabytkowy stary rynek. Zobaczycie tu oryginalne drewniane domki z XIX wieku, które charakteryzują nietypowe, daleko wysunięte dachy. Ma to związek z lokalnym prawem, które zakładało, że posesja kończyła się wraz z ich linią. Mieszkańcy starali się więc je możliwie wydłużyć. 

Co się bardziej opłaca - last minute czy first minute? Ekspertka tłumaczy.Last minute czy first minute? “Chciałabym przestrzec przed takim myśleniem”

Będąc w Lanckoronie, warto odwiedzić także Izbę Regionalną. Choć jest to miejsce niewielkie, to znajdziecie tu m.in. wiele ciekawych przedmiotów obrazujących codzienne życie regionu. Przystankiem obowiązkowym powinny być bez wątpienia ruiny lanckorońskiego zamku, który został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego. 

Polskie Miasto Aniołów

Lanckorona często określana jest mianem Miasta Aniołów. Wszystko to za sprawą odbywającego się tu w grudniu wydarzenia. Festiwal Aniołów to nie lada atrakcja dla miłośników świątecznej atmosfery. Tuż przed Bożym Narodzeniem mieszkańcy przebierają się za skrzydlate postacie (niektórzy zakładają też rogi), a okolice rynku zaczynają pachnieć piernikami i innymi lokalnymi przysmakami. Na targu można skosztować żuru na domowych zakwasie, barszczu z uszkami czy kaszanki z kapustą. W Lankoronie odbywają się wówczas również liczne koncerty oraz warsztaty. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDarmowy spektakl teatralny już w niedzielę. Będzie też można wesprzeć Michała
Następny artykułZBM II TBS chce oddać parking wielopoziomowy w dzierżawę. Cena wywoławcza: 500 zł