A A+ A++

Biało-niebiesko-różowe miasteczko zdrowotne stanęło w sobotę na kieleckim Rynku.

Do godz. 17 będzie można w nim skorzystać z wielu bezpłatnych badań oraz porad specjalistów. Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, podkreśla, że znaczenie profilaktyki jest nieocenione w dbaniu o zdrowie, stąd pomysł akcji na Rynku.

07.08.2021. Kielce. Miasteczko zdrowia i Onko Tour na Rynku. Na zdjęciu (od lewej): dr Dariusz Saletra – dyrektor PZU Zdrowie Centrum Medyczne Artimed, Agata Wojda – zastępca prezydenta Kielc, Małgorzata Kiebzak – dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, Marcin Chłodnicki – zastępca prezydenta Kielc, Bartłomiej Chmielowiec – Rzecznik Praw PacjentaFot. Marcin Marszałek / Radio Kielce

– Chętni mogą m.in. zmierzyć poziom cukru i ciśnienia krwi. Możliwe są konsultacje z dietetykiem i dermatologiem. Wykonywane będą także badania cytologiczne i mammografia. Dostępne są również zapisy na kolonoskopię i nauka samodzielnego badania piersi – mówiła dyrektor NFZ.

Minister Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, podkreśla, że profilaktyka w połączeniu ze stylem życia często decyduje o jakości naszego zdrowia.

– Choroby można uniknąć. A nawet jeśli zostanie wykryta, to właśnie dzięki wczesnej diagnostyce mamy większe szanse na wyleczenie. Rak nie jest wyrokiem. Nowotwór można pokonać. Jest to trudna, ale wyleczalna choroba. Najważniejsze to nie poddawać się. O co apeluję i do czego zachęcam – mówił minister.

Z kolei dr Dariusz Saletra, dyrektor PZU Zdrowie Centrum Medyczne Artimed w Kielcach, zwrócił uwagę, że żadne leczenie nie zastąpi badań kontrolnych.

– Profilaktyka to podstawa. Jest nawet ważniejsza niż leczenie – podkreślił.

Po południu na Rynek wjechał Onko Tour, czyli rowerzyści z Fundacji „Pokonaj Raka”, promujący badania profilaktyczne. Cykliści tydzień temu wyjechali z Rzeszowa i trasą Green Velo dzisiaj dotarli do stolicy naszego regionu. 

Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc, mówi, że organizacja wydarzenia w Kielcach jest idealną okazją do pokazania także tego, że życie po ciężkiej chorobie onkologicznej jest możliwe.

– Gdzie jak nie Kielcach rozmawiać jak pokonać raka. To właśnie w naszym mieście mamy jeden z najlepszych krajowych ośrodków leczenia chorób onkologicznych, Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Nasi goście dają świadectwo walki z chorobą i swoimi słabościami. Ci ludzie pokazują, że powrót do normalnego życia po wygraniu walki z nowotworem jest możliwy. Są niepodważalnymi świadkami tego, że rak jest diagnozą a nie wyrokiem – mówiła zastępca prezydenta.

Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta miasta, wypowiedział się w podobnym tonie. Dodał, że Kielce są miastem, w którym realizowane jest dużo programów profilaktycznych.

– To, że te osoby wyzdrowiały jest znakomity świadectwem i motywacją dla tych, którzy obecnie toczą walkę o swoje życie. W naszym mieście jest dostępnych wiele programów profilaktycznych. Przodujemy pod względem sczepień na grypę, pneumokoki, czy meningokoki. Dziś dochodzi do tego promocja szczepień przeciwko koronawirusowi – powiedział.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHappy Bus jeszcze zaprasza
Następny artykułReżyser Legionu samobójców odpiera atak Scorsese na Marvela i filmy superbohaterskie