To właśnie te bardziej wymierne czynniki zadecydowały o ostatecznym kształcie naszego rankingu. Z drugiej strony, minimalne różnice pomiędzy większością miast umieszczonych w zestawieniu sprawiają, że trudno mówić tu o wyraźnych wygranych wybijających się ponad innych.
W pierwszej edycji tak odświeżonego rankingu zwycięzcą okazały się Katowice, które na tle innych miast już od lat wyróżniają się m.in. wyjątkowo wysokim budżetem obywatelskim. W przeliczeniu na mieszkańca jest on najwyższy w Polsce – jeśli chodzi o miasta wojewódzkie – i sięga ponad 1 proc. całego budżetu miasta, podczas gdy standardem dla większości metropolii jest okolica pół procent wszystkich wydatków miasta. Duża kwota zarezerwowana na partycypacyjny system decydowania o miejskich inwestycjach sprawia także, że katowicki samorząd jako jeden z nielicznych stworzył specjalny Zielony Budżet, w ramach którego finansuje m.in. nasadzenia drzew, tworzenie łąk kwietnych, ogrodów deszczowych, a nawet zazielenianie wiat przystankowych. W zeszłym roku na ten cel przeznaczono 3 mln zł. Katowice pokazują też, że jeśli chodzi o partycypację, kwoty mają znaczenie. Skoro mieszkańcy widzą, że do wydania są naprawdę poważne pieniądze, tym chętniej uczestniczą w głosowaniu. Frekwencja sięga tu 17 proc. i jest jedną z najwyższych w kraju.
Dla porównania w Łodzi, która jest wiceliderem naszego zestawienia, w 2020 roku głosowało około 10 proc. mieszkańców.
Ranking Miast Przyjaznych Ludziom
W tym roku Ranking Miast Przyjaznych Ludziom stworzyliśmy, bazując na ankietach, w których samorządy opisywały swoje działania sprzyjające mieszkańcom (te punkty zawarte są w kolumnie Pytania ankietowe), oraz wydatkach, jakie prowadzą w tych obszarach z uwzględnieniem skali miasta i ich budżetu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS