A A+ A++

fot. Robert Neumann / FORUM

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył w prognozy dynamiki PKB Polski w 2020 r. do -3,6 proc. z -4,6 proc. (prognozy z czerwca br.), a w 2021 r. do 4,6 proc. z 4,2 proc. – wynika z jesiennej edycji World Economic Outlook (WEO).

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawił we wtorek prognozy m.in. PKB i inflacji dla Polski. Spodziewa się w tym roku recesji w wysokości 3,6 proc. i inflacji w wysokości 3,3 proc.

“Inflacja na poziomie 3,3 proc. jest zgodna z naszymi założeniami z nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 r. Prognozy w zakresie PKB są natomiast bardziej optymistyczne niż założone przez nas” – zauważył szef resortu finansów w komentarzu przekazanym PAP. Ministerstwo prognozuje, że w tym roku gospodarka skurczy się o 4,6 proc.

W jesiennej edycji World Economic Outlook (WEO) Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył prognozy dynamiki PKB Polski w 2020 r. do -3,6 proc. z -4,6 proc. (prognozy z czerwca br.), a w 2021 r. do 4,6 proc. z 4,2 proc. MFW prognozuje w 2020 średnioroczną inflację w Polsce na poziomie 3,3 proc. (2,2 proc. na koniec roku), a w 2021 r. średni CPI rzędu 2,3 proc. (2,0 proc. na koniec roku).

Fundusz spodziewa się nadwyżki na rachunku obrotów bieżących Polski w 2020 r. na poziomie 3,0 proc. PKB, a w 2021 r. nadwyżki 1,8 proc. PKB.

Raport nie zawiera uzasadnienia prognoz dla Polski.

“Przewiduje się, że globalny wzrost wyniesie -4,4 proc. w 2020 r., co jest mniejszym spadkiem niż prognozowano w czerwcu. Rewizja odzwierciedla lepsze niż oczekiwane wyniki PKB w drugim kwartale, głównie w gospodarkach rozwiniętych, gdzie aktywność zaczęła się poprawiać wcześniej niż oczekiwano po ograniczeniu restrykcji w maju i czerwcu, a także na skutek możliwego silniejszego ożywienia w trzecim kwartale” – napisano w raporcie MFW.

“Przewiduje się, że globalny wzrost wyniesie +5,2 proc. w 2021 r., nieco mniej niż przewidywano w czerwcu 2020 r., co odzwierciedla bardziej umiarkowane spowolnienie prognozowane na 2020 r. i jest zgodne z oczekiwaniami dotyczącymi utrzymania trwałego dystansu społecznego” – dodano.

MFW podał, że powrót do tempa wzrostu sprzed pandemii będzie trudny.

“Oczekuje się, że po odbiciu w 2021 roku globalny wzrost będzie stopniowo spowalniać do około 3,5 proc. w średnim okresie. Oznacza to jedynie ograniczony postęp w nadążaniu za ścieżką aktywności gospodarczej na lata 2020–2025, przewidywaną przed pandemią, zarówno dla gospodarek rozwiniętych, jak i wschodzących oraz rozwijających się” – napisano w projekcji.

“W porównaniu z naszą czerwcową prognozą, perspektywy pogorszyły się znacznie na niektórych rynkach wschodzących i gospodarkach rozwijających się, w których szybko rośnie liczba infekcji. W konsekwencji przewiduje się, że gospodarki wschodzące i gospodarki rozwijające się, z wyłączeniem Chin, poniosą większe straty w produkcji w latach 2020–2021 w porównaniu z przewidywaną ścieżką przed pandemią niż gospodarki rozwinięte” – dodano.

W ocenie MFW niepewność związana ze scenariuszem bazowym jest niezwykle duża.

“Prognoza opiera się na czynnikach zdrowia publicznego i aktywności ekonomicznej, które są z natury trudne do przewidzenia. Niepewność dotyczy ścieżki rozwoju pandemii, reakcji władz i powiązanych zakłóceń aktywności w krajowych gospodarkach, w szczególności w sektorach intensywnie kontaktowych. Innym źródłem niepewności jest zasięg globalnych skutków ubocznych wynikających z obniżonego popytu, słabszych dochodów z turystyki i niższych przekazów pieniężnych. Trzeci zestaw czynników obejmuje nastroje na rynkach finansowych i ich konsekwencje dla globalnych przepływów kapitału” – napisano w raporcie.

“Ryzyko gorszych od oczekiwań wyników w zakresie wzrostu PKB pozostaje wysokie. Jeśli wirus odrodzi się, postęp w leczeniu i produkcji szczepionek będzie wolniejszy niż przewidywano lub dostęp krajów do nich pozostanie nierówny, to aktywność gospodarcza może być niższa niż oczekiwano, z odnowionym dystansem społecznym i ściślejszymi blokadami. Biorąc pod uwagę dotkliwość recesji i możliwe wycofanie pomocy nadzwyczajnej w niektórych krajach, fala bankructw może wiązać się z utratą miejsc pracy i dochodów” – dodano.

Wybrane szacunki MFW
WEO X ’20 Różnica wobec prognoz VI ’20
2020 2021 2020 2021
Świat -4,4 5,2 0,8 -0,2
Gospodarki rozwinięte -5,8 3,9 2,3 -0,9
USA -4,3 3,1 3,7 -1,4
Strefa euro -8,3 5,2 1,9 -0,8
Japonia -5,3 2,3 0,5 -0,1
Gospodarki rozwijające się i rynki wschodzące -3,3 6 -0,2 0,2
Chiny 1,9 8,2 0,9 0
Indie -10,3 8,8 -5,8 2,8
Wschodząca i rozwijająca się Europa -4,6 3,9 1,2 -0,3

Kościński: To kolejna instytucja, która pozytywnie ocenia Polskę

Kościński podkreślił, że MFW to kolejna instytucja, która pozytywnie ocenia nasz kraj. “To dowód, że prowadzona przez nas polityka gospodarcza i podjęte działania antykryzysowe przynoszą efekty. Takie oceny, ze strony rynku, inwestorów i instytucji międzynarodowych są dla nas bardzo istotne, bo to rzeczywista analiza stanu naszych finansów” – zauważył minister.

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCOVID-19 jako choroba zawodowa – wyższy zasiłek chorobowy
Następny artykułJak rozliczać usługi turystyczne w procedurze VAT marża?