A A+ A++

– MFiPR informuje:

Dzięki wsparciu funduszy europejskich działają Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego. Te unikalne w skali kraju miejsca sprawiają, że osoba w kryzysie psychicznym uzyskuje pomoc lekarską i terapeutyczną, nie tracąc wsparcia osób bliskich i łączności ze środowiskiem. Dzisiaj, podczas drugiego dnia wizyty w Warszawie, unijny komisarz ds. miejsc pracy i spraw socjalnych Nicolas Schmit wraz z minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzatą Jarosińską-Jedynak odwiedzili jedno z takich miejsc na warszawskich Bielanach.

Dobrze zainwestowane pieniądze unijne

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży na warszawskich Bielanach jest efektem projektu unijnego. Ten pilotażowy model leczenia środowiskowego jest jednym z kilkunastu testowanych na terenie całej Polski, na przykład w powiecie wielickim, koszalińskim, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu czy w Łodzi. Do dziś Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zainwestowało w te działania, wpisujące się w reformę polskiej psychiatrii, ponad 190 milionów złotych z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

– Powstanie tego typu centrów sprawia, że psychiatria dziecięcą i młodzieżowa przeżywa swój renesans. Inwestycja w centrum, które dba o zdrowie psychiczne najmłodszych, jest tak naprawdę inwestycją w przyszłość – mówiła minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży świadczy bezpłatne usługi pomocy psychologicznej dla mieszkańców z Bielan i okolic. Do głównych zadań centrum należą między innymi prowadzenie całodobowej, całotygodniowej infolinii dla pacjentów, tworzenie zespołów mobilnych, mogących w razie potrzeby dojechać do osoby potrzebującej pomocy, a także świadczenie pomocy doraźnej, środowiskowej, dziennej i ambulatoryjnej. Pracownicy centrum podejmują także tzw. zintegrowane działania społeczne, jak pomoc we wsparciu leczenia schorzeń dzieci i młodzieży w ich środowisku szkolnym (gronie rówieśników), a także opracowują dla swoich podopiecznych indywidualne plany leczenia, oparte na mulitidyscyplinarnym podejściu do opieki.

– Nasileniu problemów psychicznych w życiu dorosłym można zapobiec poprzez profilaktykę wśród dzieci i młodzieży. Cel ten spełnia Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, które dzisiaj odwiedzamy – dodała minister.

Centrum cieszy się od początku ogromnym zainteresowaniem lokalnej j społeczności. Uruchomione w 2018 roku już w pierwszych 3 miesiącach działalności, wsparło ponad 210 rodzin. Do dzisiaj z pomocy skorzystało ok. 1000 dzieci i ich rodzin. W najbliższych miesiącach Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przeznaczy 90 milionów złotych na uruchomienie podobnych centrów dla dzieci i młodzieży w kolejnych miastach.

Rozmawiamy o polityce społecznej

Dzisiejsze spotkanie minister Jarosińskiej-Jedynak z unijnym komisarzem ds. miejsc pracy i spraw socjalnych Nicolasem Schmitem było także okazją do rozmów o polityce społecznej.

Minister Jarosińska-Jedynak przybliżyła założenia programu Dostępność Plus. Mówiła również o widocznych efektach jego działania.

Kolejnym tematem rozmowy był stan wdrożenia Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Polsce.

– Do końca stycznia tego roku Polska zainwestowała prawie 76% dostępnych pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego, a 38% rozliczyła z Komisją Europejską – mówiła Jarosińska-Jedynak.

Minister podkreśliła, że fundusz EFS wsparł w Polsce w latach 2014-2020 ponad 1 milion osób.

Rozmowa z komisarzem Nicolasem Schmitem była również okazją do przedstawienia działań polskiego rządu w zakresie wdrażania Dyrektywy w sprawie wymogów dostępności produktów i usług (po ang. European Accessibility Act, w skrócie EAA).

EAA ma się przyczynić do poprawy właściwego funkcjonowania rynku wewnętrznego poprzez usuwanie barier dla swobodnego przepływu dostępnych produktów i usług, które wynikają z niespójnego w UE podejścia do dostępności. Dyrektywa wpisuje się również w krajowy program Dostępność Plus, stanowiąc jego uzupełnienie w wymiarze rynkowym. Wspiera także realizację postanowień Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/ joz/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzypominamy: od jutra nowe rozkłady komunikacji miejskiej
Następny artykułKurtyka: naszym zadaniem bezpieczna ewolucja systemu energetycznego