A A+ A++

– MFiPR informuje:

Najcenniejsza w Polsce kolekcja – dostępna dla zwiedzających. Muzeum Książąt Czartoryskich – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie otwarte. 70 proc. wartego ponad 50 mln zł remontu placówki oraz digitalizacji zbiorów sfinansował Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Pieniądze pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko.

– Unikatowa kolekcja zyskała wspaniałą oprawę. Inwestycja obejmowała prace budowlane, konserwatorskie i instalacyjne, aranżację i wyposażenie pomieszczeń ekspozycyjnych i edukacyjnych. Powstała nowa wystawa stała, na którą składają się unikalne, często nie pokazywane dotąd publiczności zabytki – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Jednym z celów prac było szersze udostępnienie skarbów polskiej kultury osobom z niepełnosprawnością.

– Zabytkowy obiekt stał się nowoczesną instytucją muzealną. Muzeum Książąt Czartoryskich można było zaadaptować projektując uniwersalnie. Działalność kulturalna i edukacyjna będzie nastawiona na udostępnienie zbiorów jak największej liczbie zwiedzających, osób o bardzo różnych oczekiwaniach i potrzebach – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Muzeum dostępne

Zakres zrealizowanego projektu jest imponujący. To wielobranżowe prace budowlane, dostosowawcze i wykończeniowe przestrzeni muzealnych oraz wyposażenie w sprzęt audio-video i technologie informatyczne niezbędne do prowadzenia działalności kulturalnej. Przeprowadzono też prace konserwatorskie i wykonano cyfrowe odwzorowania (digitalizację) obiektów ekspozycyjnych, przygotowano nową wystawę stałą wraz z programem edukacyjno-kulturalnym. Muzeum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

2 mld zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wesprze realizację 145 projektów, a wśród nich “Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji”. W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (VIII osi priorytetowej) pomoc otrzyma 437 obiektów kultury i dziedzictwa narodowego, z których rocznie korzysta prawie 28 mln osób.

Unikatowa kolekcja

W Muzeum Czartoryskich jest dostępna dla zwiedzających najcenniejsza w Polsce i jedna z najcenniejszych w Europie kolekcja zakupiona przez państwo pod koniec 2016 r. Kilkadziesiąt tysięcy obiektów muzealnych i kilkaset obiektów bibliotecznych, wśród których najbardziej znane są: “Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci, “Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta, “Polonia – Rok 1863” Jana Matejki, a także pamiątki po zasłużonych dla ojczyzny Polakach, rzemiosło artystyczne oraz dzieła sztuki starożytnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ryb/ dki/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzedłuż ważność „Ełckiej Karty Rodzina 3+” na 2020 rok
Następny artykułMałopolski Jarmark Bożonarodzeniowy w Gorlicach już w sobotę i niedzielę!