Ministerstwo Finansów doprecyzowało zasady opodatkowania VAT transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych, realizowanych w modelu trójstronnym. Zastosowanie się do interpretacji ogólnej ma umożliwić podatnikowi ochronę jego rozliczeń podatkowych.
Jak wygląda model trójstronny? W ramach występujących w obrocie schematów korzystania z kart paliwowych, w których uczestniczą trzy podmioty:
– drugi podmiot (np. leasingobiorca, spółka zależna) za pomocą przekazanych kart dokonuje zakupu towaru od trzeciego podmiotu – dostawcy prowadzącego stację paliw (np. spółki paliwowej).
MF wskazuje, że transakcja udostępniania kart paliwowych powinna być zakwalifikowana jako świadczenie usług, jeżeli w danym przypadku doszło do łącznego spełnienia takich przesłanek:
– nabycie paliwa przez odbiorcę (posiadacza karty) następowało bezpośrednio od dostawców prowadzących stacje paliw;
– wyłącznie odbiorca decydował o sposobach nabycia paliwa (wybór miejsca nabycia), ilości oraz jakości paliwa, momencie zakupu i sposobie wykorzystania paliwa;
– odbiorca (z wyłączeniem podmiotu pośredniczącego) ponosił całość kosztów związanych z nabyciem paliwa;
– rola podmiotu pośredniczącego ograniczała się do udostępnienia odbiorcy instrumentu finansowego (karty paliwowej) pozwalającego nabyć towar.
Resort finansów przypomina jednocześnie, że na mocy ustawy z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, 1 stycznia 2021 r … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS