Publikacja z dnia: 07-08-2024 17:08
Wdrożenie robota przemysłowego do zakładu w ramach robotyzacji produkcji to bardzo skomplikowane zadanie, obejmujące wiele etapów.
W procesie tym, oprócz samego zaprojektowania i budowy maszyny, kluczowe znaczenie ma również jej odpowiednie zaprogramowanie. To właśnie od niego w ogromnej mierze zależy to, jak urządzenie ostatecznie będzie działało i jak dobrze będzie wykonywało swoją pracę.
Przedstawiamy główne sposoby programowania robotów oraz ich najważniejsze zalety.
Programowanie on-line robotów
Programowanie on-line to nietekstowa metoda programowania, polegająca na tworzeniu oprogramowania robotów bezpośrednio na nim. Proces ten bazuje na „pokazywaniu” robotom określonego ruchu przez operatora, który następnie jest przez nie zapamiętywany oraz odtwarzany. Może być realizowany na trzy główne sposoby:
• Bezpośrednio – wówczas specjalista ręcznie ustawia pozycje manipulatora gotowego robota,
• Przy użyciu modelu robota – operator ustawia pozycje manipulatora i czynności, które ma wykonywać robot na jego modelu, a dopiero później przenosi gotowe oprogramowanie na głównego robota,
• Pośrednio – w tym celu wykorzystuje się panel programowania, na którym ustala się sekwencję ruchu robota poprzez umieszczanie na osi czasu odpowiednich ikon ruchu (chwytanie, czekanie na sygnał z maszyny itp.)
Wspomniane metody umożliwiają stworzenie oprogramowania w stosunkowo krótkim czasie, jednak tylko wtedy, gdy program jest prosty. Niestety ich zastosowanie wymaga korzystania z robota w trakcie programowania, który nie może wówczas realizować swoich zadań, generując tym samym przestoje w pracy. Dodatkowo, w przypadku zastosowania sposobu bezpośredniego, istnieje ryzyko, że zaprogramowany ruch nie będzie wystarczająco precyzyjny, jeżeli następnie się go nie dostroi.
Programowanie OLP
Dużą zaletą programowania off-line jest również możliwość szybkiego przeniesienia gotowego programu na robota oraz tworzenie bardziej skomplikowanych oprogramowań. Jeśli chcesz wdrożyć robotyzację do swojego zakładu produkcyjnego lub zmodyfikować sposób jego pracy, postaw na usługi doświadczonej firmy Taskoprojekt!
(artykuł sponsorowany)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS