A A+ A++

Niedawno odkryto na Ziemi kosmiczną skałę, która jest starsza od naszej planety, a teraz naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego odkryli w Kraju Kangurów meteoryt starszy nawet od Słońca, więc i jednocześnie całego Układu Słonecznego. Dokładne analizy obiektu pokazały, że najprawdopodobniej przybył w rejon zamieszkanej przez nas części galaktyki na skutek wybuchu odległej gwiazdy, która istniała na długo przed Słońcem i formowaniem się naszego układu planetarnego.

Naukowcy przyjrzeli się bliżej wnętrzu 100-kilogramowego meteorytu o nazwie Murchison, który w 1969 roku spadł w Australii. Do tej pory uważano, że ma on nie więcej, niż 4 miliardy lat. Tymczasem najnowsze, o wiele bardziej dokładne analizy tej skały pozwoliły ustalić, że znajdują się w niej materiały, które liczą sobie nawet 7 miliardów lat.

Takie fakty zaprezentowano na podstawie analizy składu gwiezdnego pyłu w nim zawartego. Odkryto w nim ślady grafitu i węglika krzemianu. Mogły one powstać na skutek wybuchu gwiazdy nowej. Do takich wybuchów dochodzi przy wymianie energii pomiędzy zwykłą gwiazdą a białym karłem, czyli gwiazdą, która wypaliła większość paliwa jądrowego.

Biały karzeł zasila drugą gwiazdę, gromadząc wystarczającą ilość nowego materiału, by ponownie rozbłysnąć w trakcie potężnych wybuchów. To właśnie w jednym z takich wybuchów powstał specyficzny gwiezdny pył, nazwany przez naukowców LAP-149, a następnie został wyrzucony w przestrzeń międzygwiezdną, dotarł w rejon dzisiejszego Układu Słonecznego i ostatecznie spoczął na terenach pustynnych Australii.

Z pyłu powstają gwiazdy, a takie przedsłoneczne drobiny dają nam wgląd w elementy składowe, z których powstał Układ Słoneczny” – powiedział prof. Pierre Haenecour z University of Arizona. W ostatnich latach pojawiło się kilka informacji o odkryciu meteorytów starszych od naszej planety, ale ten z Australii jest prawdziwą rekordzistą.

Teraz badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego chcą wykorzystać swoje nowe odkrycie w kwestiach rozwikłania zagadki formowania się Układu Słonecznego i naszej planety. Naukowcy liczą, że wraz z zakrojoną na coraz większą skalę eksploracją Australii i Antarktydy dokonają nowych, niezwykłych odkryć, które poszerzą naszą wiedzę na temat przeszłości najbliższej nam przestrzeni kosmicznej.

Przy okazji odkrycia tak starych meteorytów, warto wspomnieć, że niedawno okazało się, że z głębi kosmosu dotarła do nas prawdziwa niespodzianka. Takie wydarzenie miało miejsce na rosyjskiej Syberii. Naukowcy odkryli tam meteoryt, który zawiera niewystępujący i dotąd nieznany na naszej planecie minerał. Otrzymał on nazwę uakityt na cześć miejsca, w którym został odkryty, a mianowicie Uakit. O tym fakcie Rosjanie poinformowali podczas Annual Meeting of The Meteoritical Society w Moskwie.

Źródło: GeekWeek.pl/PNAS / Fot. NASA/Wikipedia

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLewków. Koncert kolęd w Gminie Ostrów Wielkopolski.
Następny artykułNocny alarm postawił ich na nogi. Wyczuła zapach gazu