A A+ A++

Uroczystość podpisania odbyła się 1 grudnia br. w siedzibie spółki. Umowy ze strony Mesko S.A. podpisali Prezes Zarządu Tomasz Stawiński i Wiceprezes Zarządu Gabriel Nowina Konopka, natomiast ze strony Politechniki Świętokrzyskiej porozumienie sygnował JM Rektor prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba.

Pierwsza z umów dotyczy wieloletniej współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej, w szczególności w zakresie: inicjowania i prowadzenia wspólnych prac naukowo-badawczych ukierunkowanych m.in. na innowacyjne rozwiązania w zakresie obronności. Mesko w komunikacie podkreśla, że porozumienie przewiduje również działania mające na celu pozyskanie dofinansowania na realizację projektów badawczych i rozwojowych, finansowanych w ramach krajowych i międzynarodowych programów oraz tworzenie warunków do podnoszenia kompetencji zawodowych pracowników Spółki poprzez studia podyplomowe lub doktorskie na wydziałach Politechniki Świętokrzyskiej.

Ważne miejsce zajmować będzie również tworzenie warunków do wykonywania przez studentów Uczelni projektów inżynierskich zbieżnych z potrzebami Spółki i wzajemne świadczenie usług w zakresie udostępniania laboratoriów dydaktycznych i badawczych oraz aparatury badawczej, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Umowa zakłada też organizowanie i współorganizowanie kursów specjalistycznych, warsztatów i konferencji naukowo-technicznych z obszarów wiedzy interesujących partnerów, a także – co szczególnie ważne – wzajemną wymianę doświadczeń w zakresie osiągnięć naukowo-badawczych, między innymi poprzez udostępnianie materiałów informacyjnych i naukowych oraz wymianę informacji o zakończonych pracach naukowo-badawczych i rozwojowych.

Druga z zawartych umów dotyczy współpracy Mesko S.A. z Politechniką Świętokrzyską przy projekcie realizowanym przez  pracowników Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Katedry Technik Komputerowych i Uzbrojenia, pt. „Innowacyjny układ wykonawczy sterowania kierunkiem wektora ciągu silnika rakietowego” finansowanym z NCBiR w ramach programu badań naukowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa pn. „Przyszłościowe technologie dla obronności – Konkurs Młodych Naukowców”.

Mesko S.A. to należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej producent amunicji i systemów rakietowych. W ofercie spółki są m.in. przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i Piorun, amunicja mało-, średnio- i wielkokalibrowa różnych typów, niekierowane pociski rakietowe, oraz przeciwpancerne pociski kierowane Spike, budowane na izraelskiej licencji. Spółka prowadzi również prace rozwojowe, między innymi nad Amunicją Precyzyjnego Rażenia kalibrów 120 i 155 mm (odpowiednio do moździerzy Rak oraz haubic Krab i Kryl) oraz przeciwpancernym pociskiem kierowanym Pirat. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHiszpania: Samorządy mogą ograniczać wynajem mieszkań turystom
Następny artykułSenator PiS: Rząd złamał zasady programowe i naraził nasz obóz na niepotrzebną konfrontację