Jak poinformował Kreml, prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali podczas rozmowy telefonicznej o możliwości wspólnej produkcji szczepionek przeciwko koronawirusowi – podaje agencja AFP.
CZYTAJ TAKŻE:
— Ogromny problem Niemiec ze szczepieniami. Miażdżąca ocena „Die Welt”: Blamaż niemieckiej polityki nie ma sobie równych
— Niemiecki „Bild” o kulisach zakupu szczepionek przez UE: Niemcy przyczyniły się do „katastrofy szczepionkowej” w Unii Europejskiej
— Ponad 10 mln osób w 29 krajach już zaszczepionych przeciwko Covid-19. Nad 60 szczepionkami trwają badania kliniczne
Współpraca ws. szczepionek
Omówiono kwestie współpracy w walce z pandemią koronawirusa z naciskiem na możliwe perspektywy wspólnej produkcji szczepionek
—- poinformował Kreml w oświadczeniu.
Kreml dodał, że osiągnięto porozumienie o „kontynuowaniu kontaktów w tej sprawie” między resortami zdrowia i wyspecjalizowanymi agencjami obu krajów.
Zarówno Rosja, jak i Niemcy rozpoczęły ostatnio masowe akcje szczepień w kraju, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa i uniknąć ponownego narzucenia ogólnokrajowych blokad.
Podczas gdy Niemcy używają szczepionki opracowanej wspólnie przez firmę Pfizer i firmę BioNtech z Moguncji, Rosja wprowadziła do masowego obrotu swoją szczepionkę – Sputnik V.
Ponad milion osób zaszczepionych rosyjską szczepionką
Alexander Gintsburg, dyrektor państwowego ośrodka badawczego Gamaleya, który opracował szczepionkę Sputnik, powiedział we wtorek, że jak dotąd szczepienie otrzymało ponad milion ludzi w Rosji.
Moskwa wysłała również partie swojej szczepionki na Białoruś, Serbię i Argentynę i ogłosiła, że 2,6 mln dawek zostanie dostarczonych do Boliwii, ale przyznała, że boryka się z możliwościami produkcyjnymi.
SPD oskarża CDU o niepowodzenie akcji szczepień
W rządzącej Niemcami koalicji doszło do sporu. SPD oskarża CDU o niepowodzenie kampanii szczepień przeciw Covid-19, szczególnie krytykując ministra zdrowia Jensa Spahna – pisze we wtorek dziennik „Tagesspiegel”. Jeden z posłów SPD chce powołania komisji śledczej.
Należący do SPD (Socjaldemokratycznej Partii Niemiec) wicekanclerz Olaf Scholz wysłał do Spahna pismo z 24 pytaniami o strategię szczepień. „Tagesspiegel” dotarł do tego dokumentu. Scholz pytał między innymi, dlaczego Komisja Europejska „zamówiła z wyprzedzeniem tak mało dawek szczepionek” i dlaczego „część dawek niezarezerwowanych przez UE (…) nie została zamówiona dla Niemiec”.
Według dziennika „Bild” lista pytań została oficjalnie przekazana przez Scholza w imieniu tych krajów związkowych, w których rządzi SPD.
W takim razie kandydat SPD na kanclerza stara się przenieść wyłączną odpowiedzialność za strategię szczepień na partnera koalicyjnego – CDU (Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną)
— ocenia „Tagesspiegel”.
Zawsze dzieliliśmy się wszystkimi informacjami z rządem, Bundestagiem i opinią publiczną
— bronił się Spahn we wtorek w programie telewizji ARD. Dodał, że jest gotów odpowiedzieć na dodatkowe pytania w tej sprawie.
Apel o powołanie komisji śledczej
Deputowany Bundestagu z ramienia SPD Florian Post zaapelował o powołanie komisji śledczej, która miałaby zająć się problemami związanymi z uzyskaniem szczepionek.
Merkel i Spahn złożyli przysięgę, że będą bronić narodu niemieckiego. Oboje powierzyli jednak zakup szczepionek dyletantom skupionym wokół przewodniczącej Komisji Europejskiej (Ursuli) von der Leyen
— powiedział gazecie „Bild”.
Według Posta z tego powodu cierpią teraz tysiące starszych osób i ich opiekunów, którzy muszą czekać na szczepionkę.
Ten skandal musi zostać wyjaśniony w komisjach śledczych w Bundestagu i Parlamencie Europejskim
— przekonywał parlamentarzysta.
Jak pisze we wtorek „Tagesspiegel”, powołując się na dane Instytutu im. Roberta Kocha (RKI), w Niemczech zaszczepiono do tej pory 265 tys. osób, czyli 0,29 proc. całej populacji.
Merkel zapowiada szczyt kryzysowy
Kanclerz Niemiec Angela Merkel zwołała na środę szczyt kryzysowego, mający omówić problem niedoboru szczepionek przeciwko Covid-19; Merkel powołała też grupę roboczą do spraw szczepień – informuje we wtorek dziennik „Bild”.
Merkel stawia zakup szczepionek na pierwszym miejscu
— podkreśla gazeta.
Na środowym spotkaniu poruszony ma być m.in. temat sposobu zwiększenia produkcji szczepionek. Reprezentująca CDU (Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną) Merkel zwołała posiedzenie po coraz głośniejszej krytyce dotyczącej kampanii szczepień przeciwko Covid-19 ze strony koalicyjnej SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec), a także członków jej własnej partii – zauważa „Bild”.
Merkel utworzyła w poniedziałek grupę roboczą do spraw szczepień. W jej skład wchodzą: minister zdrowia Jens Spahn, minister gospodarki Peter Altmaier (obaj z CDU), minister finansów Olaf Scholz (SPD) i szef Urzędu Kanclerskiego Helge Braun (CDU).
Pomysł powołania tej grupy wyszedł z Urzędu Kanclerskiego, co może oznaczać, że kampania szczepień będzie teraz koordynowana z tego miejsca; może to się również wiązać z osłabieniem pozycji ministra zdrowia, który do tej pory był w rządzie jedyną osobą odpowiedzialną za szczepienia – komentuje gazeta.
Obserwatorzy pamiętają, że powołanie przez Merkel Petera Altmaiera na koordynatora ds. uchodźców w szczytowym momencie kryzysu (migracyjnego w październik 2015 r. – PAP) spowodowało częściowe pozbawienie uprawnień ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maiziere
— pisze „Bild”.
Kampania szczepień w Niemczech spotyka się od kilku dni z powszechną krytyką.
Podczas gdy szczepienia są intensywnie promowane w innych państwach, ludzie w naszym kraju nadal umierają z powodu braku szczepionek. Podobnie jak w przypadku utraty kontroli podczas kryzysu migracyjnego w 2015 r., rząd federalny i kanclerz wykazują zadziwiające słabości w radzeniu sobie z kryzysami. Blamaż niemieckiej polityki i administracji nie ma sobie równych
— pisał w niedzielę dziennik „Die Welt”.
wkt/PAP/barrons.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS