A A+ A++

W Generatorze Nauki Gen w Jaśle odbyło się kolejne spotkanie skierowane do kobiet. Niedawno specjalistki z zakresu położnictwa i dietetyki mówiły o tym, w jaki sposób uchronić się przed rakiem piersi. Tym razem tematem do dyskusji była menopauza. 60 kobiet, które wzięły udział w wykładach miały okazję dowiedzieć się, w jaki sposób w tym szczególnym okresie dbać o swoje zdrowie, ciało oraz skórę. <FOTORELACJA>

25 mln kobiet na świecie przechodzi menopauzę, w Polsce co roku około 250 tysięcy kobiet, czyli 700 każdego dnia. Każda osoba która ma macicę, bez względu na wykształcenie, status socjoekonomiczny, na orientację seksualną i wyznanie – będzie miała menopauzę – tymi słowami rozpoczęła wykład Małgorzata Buba, położna rodzinna, certyfikowana doradczyni laktacyjna, specjalistka pielęgniarstwa ginekologicznego. – Pamiętajcie, że menopauza to biologiczny etap w życiu kobiety. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) menopauza to ostatnia miesiączka, po której przez 12 miesięcy nie wystąpiło żadne krwawienie- przypomina.

Klimakterium występuje średnio między 45. a 55. rokiem życia. W Polsce średni wiek wystąpienia menopauzy to 51 lat, zaś średnia długość życia kobiet w Polsce to 81 lat. – Zostaje 30 lat, kiedy warto być aktywną, sprawcą i żyć pełnia życia – poleca M. Buba. Położna podczas wykładu mówiła o tym, jak sobie radzić, kiedy pojawia się menopauza oraz jakie są jej symptomy. Ponadto zwróciła uwagę na zachowanie równowagi hormonalnej, w szczególności takich hormonów jak estrogen, progesteron i testosteron, które mają wpływ m.in. na nasze samopoczucie, pamięć, koncentrację. – To co wpływa na wiek rozpoczęcia menopauzy, może być związane z tym, w jakim wieku twoja mama rozpoczęła menopauzę, ale również palenie papierosów, czy pochodzenie etniczne. Japonki i Chinki później ją mają, bo to wynika ze sposobu ich odżywiania się. Ponadto operacje jajników, chemioterapia, czy odsunięcie jajników – wtedy przestają funkcjonować nasze hormony – wyjaśnia M. Buba.

Objawy menopauzy najczęściej występujące to zimne dreszcze, drgawki, uderzenia gorąca, zaczerwienienia, rumień, uczucie rozgrzania, kołatanie serca, kłopoty z pamięcią, zawroty głowy, uczucie osłabienia, przygnębienia stany depresyjne, nerwowość, bezsenność, dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, takie jak suchość pochwy, nawracające infekcje, wysiłkowe nietrzymanie moczu, bóle mięśni, stawu obniżenie libido i wiele innych. – W aptece można sobie kupić test i sprawdzić, czy ma się menopauzę. Trzeba go powtórzyć dwa, trzy razy a przede wszystkim udać się do lekarza. Nie można się opierać tylko na teście – podkreśla.

Uczestniczki spotkania wypełniły tzw. Index Kuppermana, w którym odpowiedziały na jedenaście pytań. W zależności od odpowiedzi, kobiety mogły sprawdzić w prosty i łatwy sposób, czy zaczęły wchodzić w okres klimakterium.

Justyna Czerkiewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna opowiedziała o najczęstszych problemach, z jakimi przychodzą do jej gabinetu pacjentki w okresie okołomenopauzalnym m.in. jest to nietrzymanie moczu, bolesne współżycie, obniżenie narządów rodnych, brak satysfakcji seksualnej, blizny i ich konsekwencje. – Mięśnie dna miednicy potocznie nazywane mięśniami Kegla są dla nas ważne ponieważ stabilizują nasz tułów, są to mięśnie głębokie, rozluźniają się podczas oddawania moczu, defekacji, porodu. Wpływają korzystnie na naszą satysfakcję seksualną i pełnią funkcję podtrzymującą – mówi pani Justyna. Zaletą ćwiczeń tych mięśni, jest lepsze ukrwienie, elastyczność, dobra kondycja mięśni, zapobieganie nietrzymaniu moczu, wypadaniu narządów rodnych.

Dobre nawyki

Fizjoterapeutka uroginekologiczna zachęca panie do stosowania kilku zasad, które pozwolą nam lepiej funkcjonować. Pierwszą z nich jest wstawanie przez bok. – Chodzi o to, żeby się przekręcić na bok i z ręki wstać, aby ucisk śródbrzuszny nie był tak mocny. Warto pamiętać, aby kichać lub kaszleć przez skręt tułowia, gdyż w przypadku słabego dna miednicy może dochodzić do nieutrzymania moczu. Należy zatem skrzyżować nogi i przy kichaniu bądź kaszlu skręcić tułów w jedną ze stron, wtedy to ciśnienie nie będzie mocno rzutowało na pęcherz. Nie należy również oddawać mocz na zapas, gdyż w ten sposób zaburzamy układ nerwowy. Z kolei przy defekacji ważne jest rozluźnienie mięśni łonowo-odbytniczych poprzez podłożenie pod nogi stołeczka – poleca J. Czerkiewicz. Fizjoterapeutka razem z 60 kobietami przeprowadziła instruktaż, w jaki sposób można odciążyć mięśnie dna miednicy.

Dieta w okresie menopauzy

Karolina Panek, dietetyk z gabinetu Bone Sante w Jaśle przede wszystkim zwróciła uwagę na spowolnienie metabolizmu u kobiet w okresie klimakterium. – Przed menopauzą u pań może towarzyszyć otyłość biodrowo-udowa, natomiast w okresie menopauzy i już po menopauzie tłuszcz odkłada się na brzuchu i może nam to przeszkadzać. Możemy nad tym panować i temu przeciwdziałać. Otyłość brzuszna niesie za sobą wiele złych konsekwencji m.in. wystąpienie chorób układu krążenia ( nadciśnienie, zawał mięśnia sercowego, udar), wystąpienie nowotworów ( piersi, macicy, przewodu pokarmowego), cukrzyca typu II insulinozależna, obciążenie stawów kolanowych, kręgosłupa – wymienia K. Panek. Jakie błędy kobiety popełniają w okresie menopauzy? Jednym z nich jak się okazuje jest pałaszowanie słodkości przez to posiłki stają się obfitsze, bogate w tłuszcze i węglowodany. Brak aktywności fizycznej to kolejny temat, nad którym należy się pochylić, a przede wszystkim jak najszybciej wdrożyć w życie. – Jeżeli nie włączymy do naszego tygodniowego grafiku aktywności fizycznej to beztłuszczowa masa ciała zostanie zastąpiona tłuszczem, a nikt tego nie chce – ostrzega dietetyk. Regularne posiłki to podstawa – przekonuje pani Karolina. Dzięki temu napady na głód są dużo mniejsze. W czasie okresu menopauzy warto wykluczyć bądź ograniczyć cukier, zastępując go np. erytrytolem lub ksylitolem.

Dbajmy o skórę. Działajmy prewencyjnie

Karolina Pociask-Kowalska, kosmetolog z 17-letnim stażem pracy przede wszystkim skupiła się na wyglądzie skóry, dbaniu o jej kondycję. – Niestety, przychodzi taki czas kiedy estrogen zaczyna nam w organizmie spadać w okresie pelimenopauzy, natomiast jego szybki spadek zaczyna się w okresie postmenopauzalnym. Wówczas zauważamy, że ta skóra nie wygląda tak dobrze jak dotychczas. Przy menopauzie zaczyna być hamowany proces produkcji ceramidów, czyli budulca naszej skóry. Zaczynają się rozluźniać wiązania międzykomórkowe, przez co skóra nam wiotczeje, staje się mniej jędrna, gęstość skóry nam spada i staje się podatna na podrażnienia – mówi pani Karolina.

Jedną z ważnych rzeczy w kwestii dbania o skórę jest prawidłowe mycie twarzy, usuwanie wszelkich kosmetyków, które były stosowane w ciągu dnia. Ponadto należy skórę systematycznie złuszczać, minimum raz w tygodniu peeling domowy lub w gabinecie kosmetycznym. – Wybierajmy kosmetyki z głową, patrzmy na ich skład, jakie są stężenia tych produktów. Ważne, żeby w kosmetykach znalazł się kwas hialuronowy dla skór starzejących się, witamina C, która jest bardzo silnym antyoksydantem, dzięki czemu skóra staje się bardziej promienna i jędrna.

Partnerem wydarzenia była cukiernia Cafe Lulu, która do kawy i herbaty serwowała słodki poczęstunek.

id

Napisany dnia: 01.12.2023, 17:30

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Olkusz: Obowiązki odśnieżania dachów z zalegającego śniegu przez administratorów budynków
Następny artykułAnestezjolog zażyła na dyżurze morfinę, jej przełożony nie zareagował. Jest wyrok