– MEN informuje:
W środę, 14 października br., o godz. 12:00 odbędzie się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej z udziałem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego. W wydarzeniu uczestniczyć będą również Marzena Machałek Sekretarz Stanu w MEN oraz Maciej Kopeć Podsekretarz Stanu w MEN.
Tegoroczne obchody, z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, będą miały nieco inną formułę niż tradycyjnie. Mogliśmy zaprosić mniejszą niż rok temu liczbę nauczycieli. Odznaczenia państwowe, medale i nagrody z rąk Ministra Edukacji Narodowej odbierze kilkudziesięciu nauczycieli z całej Polski. Uroczystość będzie transmitowana w internecie. Informacja o streamingu zostanie udostępniona na stronie internetowej MEN rano w dniu wydarzenia.
Tegoroczne obchody, z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, będą miały nieco inną formułę niż tradycyjnie. Mogliśmy zaprosić mniejszą niż rok temu liczbę nauczycieli. Odznaczenia państwowe, medale i nagrody z rąk Ministra Edukacji Narodowej odbierze kilkudziesięciu nauczycieli z całej Polski. Uroczystość będzie transmitowana w internecie.
Uwaga media:
– Wydarzenie będzie transmitowane on-line od godz. 12.00.
– Informacja o streamingu zostanie udostępniona na stronie internetowej MEN rano w dniu wydarzenia.
Podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej uhonorujemy odznaczeniami państwowymi, Medalami Komisji Edukacji Narodowej, a także nagrodami Ministra Edukacji Narodowej nauczycieli oraz inne osoby szczególnie zasłużone dla oświaty i wychowania:
1. za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty Złotym Krzyżem Zasługi– 2 osoby;
2. za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty Srebrnym Krzyżem Zasługi– 2 osoby;
3. za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej:
a) Medalem Złotym za Długoletnią Służbę – 9 osób;
b) Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę – 2 osoby;
4. za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania – Medalem Komisji Edukacji Narodowej – 11 osób;
5. Nagrodami Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze – 9 osób;
6. tytuł honorowy Profesora Oświaty otrzyma 19 osób.
W całym kraju
W 2020 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej uhonorowani odznaczeniami państwowymi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a także nagrodami Ministra Edukacji Narodowej, zostaną nauczyciele i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty i wychowania:
1. za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności publicznej, zasłużonej w rozwoju oświaty, posiadającej szczególne osiągnięcia, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski – 1 osoba;
2. za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty Złotym Krzyżem Zasługi – 50 osób, Srebrnym Krzyżem Zasługi – 123 osoby, Brązowym Krzyżem Zasługi – 166 osób;
3. za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej:
a) Medalem Złotym za Długoletnią Służbę – 1180 osób;
b) Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę – 690 osób;
c) Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę – 495 osoby;
4. za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej – 4171 osób;
5. Nagrodami Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze – 452 osoby;
6. tytuł honorowy Profesora Oświaty otrzyma 25 osób.
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadawane są osobom za wybitne osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej, za szczególne zasługi dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej oraz wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną.
Krzyże Zasługi nadawane są za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
Medale za Długoletnią Służbę nadawane są za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków służbowych wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwu.
Medale „Komisji Edukacji Narodowej nadawane są za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania.
Nagrody Ministra Edukacji Narodowej przyznawane są nauczycielom za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Wysokość nagrody wynosi 7,5 tys. zł brutto.
Honorowy Tytuł Profesora Oświaty nadawany jest za wyróżniające osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem z innymi nauczycielami. Każdy z profesorów oświaty otrzymuje jednorazową gratyfikację pieniężną w wysokości 6-miesięcznego ostatnio pobieranego wynagrodzenia zasadniczego.
Dzień Edukacji Narodowej, tradycyjnie, zwany jest Dniem Nauczyciela. Nazwa Dzień Edukacji Narodowej funkcjonuje od 1982 roku jako święto wszystkich pracowników oświaty. Wprowadzono je ustawą – Karta Nauczyciela z 1982 r.
Artykuł 74 ustawy – Karta Nauczyciela stanowi: „W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych”.
Nazwa Dzień Edukacji Narodowej pochodzi od powołanej przez Sejm w 1773 roku z inicjatywy kró1a Stanisława Augusta Poniatowskiego, Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce i uczyniło nasz kraj prekursorskim w tej dziedzinie.
Działalność Komisji Edukacji Narodowej miała przełomowe znaczenie w historii polskiego szkolnictwa. Opracowano wówczas nowe programy nauczania, zorganizowano na nowo szkoły średnie, zreformowano szkoły wyższe. Reforma szkolnictwa miała stanowić istotne ogniwo reformy państwa, jej celem było wykształcenie pokolenia Polaków świadomych swoich obowiązków obywatelskich, wyposażonych w wiedzę użyteczną, opartą na ówczesnych zdobyczach nauki.
Obecnie 14 października jest dniem, w którym podczas uroczystości przypomina się najlepsze tradycje naszego narodu i państwa, nagradza zasłużonych nauczycieli w podziękowaniu za ich trud oraz poświęcenie.
Dzień Edukacji Narodowej jest wolny od zajęć lekcyjnych (na podstawie art. 74 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela). Uczniowie nie mają tego dnia lekcji, ale nie jest to dla nich dzień wolny od obecności w szkole. Szkoła w tym dniu jest zobowiązana prowadzić zajęcia opiekuńcze (w godzinach ustalonych w szkole) lub zajęcia innego rodzaju, na przykład związane z odbywającymi się z tej okazji uroczystościami szkolnymi.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP:serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ mmi/ joz/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS