A A+ A++

– MEN informuje:

W poniedziałek, 27 stycznia br. uczniowie z kolejnych województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego rozpoczną ferie zimowe. To grupa prawie 1,4 mln uczniów z 6,5 tys. szkół, która będzie korzystała z zimowego wypoczynku. Do szkół wrócą 10 lutego. Udanego wypoczynku!

Baza wypoczynku – sprawdź!

Na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl znajduje się baza wypoczynku prowadzona przez MEN, w której znajdują się zgłoszone przez organizatorów wyjazdy zatwierdzone przez kuratorium oświaty. W bazie wypoczynku znajduje się obecnie 7455 zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty. Na zatwierdzenie czeka kolejne 650 zgłoszeń.

Organizatorzy zgłosili w sumie 7 132 krajowe wypoczynki oraz 323 zagraniczne. Według stanu na 24 stycznia br. z wypoczynku wyjazdowego organizowanego w kraju skorzysta 274 356 uczniów, w tym 120 691 będzie przebywać na półkoloniach w miejscu zamieszkania, a 11 388 wyjedzie za granicę. Dane te codziennie się zmieniają i liczba zgłoszeń jest z dnia na dzień większa.

Na tegoroczne ferie zimowe dzieci najchętniej wyjeżdżają za granicę do Włoch (mamy w bazie 63 zgłoszenia), na Słowację – 51 zgłoszeń, Czech – 57, do Austrii – 49, Hiszpanii – 49, do Francji – 8 zgłoszeń.

W poniedziałek 27 stycznia już do szkół wrócą ci uczniowie, którzy wypoczywali w pierwszej turze tegorocznych ferii z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Jeszcze przez tydzień będą korzystać z ferii uczniowie z Podlasia i Warmii i Mazur.

Przed nami ostatnia już, czwarta tura ferii. Od 10 do 23 lutego 2020 r. na wypoczynek wyjadą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. W sumie, w tym roku szkolnym w całym kraju, wolne od zajęć szkolnych będzie miało prawie 4,6 mln uczniów (4 596 284) z 21 215 szkół dla dzieci i młodzieży.

Najważniejsze informacje dla rodziców

Ministerstwo Edukacji Narodowej jak przed każdymi feriami przypomina o specjalnym poradniku dotyczącym bezpiecznego wypoczynku, który jest dostępny na stronie MEN.

Jak co roku MEN poleca również strony internetowe poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi. Są to m.in.:

– Serwis bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymują bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

– System powiadamiania ratunkowego. Serwis Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji https://www.gov.pl/web/mswia/system-powiadamiania-ratunkowego. To numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.

– Informacje dla podróżujących. Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych/. W serwisie znajdują się informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. W profilach krajów można znaleźć informacje i ostrzeżenia dla podróżujących.

– Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”, https://odyseusz.msz.gov.pl/. Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będą mogły podjąć szybki kontakt czy zaoferować odpowiednią pomoc. Warto również, aby organizatorzy wypoczynku, kierownicy wycieczek, wychowawcy i opiekunowie dzieci i młodzieży mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).

Harmonogram ferii zimowych

– 13-26 stycznia 2020 r. • lubelskie • łódzkie • podkarpackie • pomorskie • śląskie

– 20 stycznia – 2 lutego 2020 r. • podlaskie • warmińsko-mazurskie

– 27 stycznia – 9 lutego 2020 r. • kujawsko-pomorskie • lubuskie • małopolskie • świętokrzyskie • wielkopolskie

– 10-23 lutego 2020 r. • dolnośląskie • mazowieckie • opolskie • zachodniopomorskie

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

ryb/ mhr/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrójmiasto bliżej Warszawy
Następny artykułZapowiedzi kulturalne: 24-27 stycznia