6 marca 2022 roku Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu wraz z Towarzystwem Przyjaciół Francji „Ziemia Myślenicka” zorganizowali wystawę malarstwa artystów z Ukrainy. Tytuł wystawy nie jest przypadkowy „Artyści Ukraińcy Przyjaciele” albowiem były to prace tworzone przez ostatnie 20 lat w Myślenicach podczas warsztatów MWA (Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne).
Wydarzenie krótką przemową rozpoczął dyrektor MOKiS Piotr Szewczyk, oficjalnego otwarcia dokonał burmistrz miasta i gminy Myślenice Jarosław Szlachetka.
To wyjątkowe spotkanie, przeszywające emocjami, zwłaszcza tymi trudnymi, na wskroś. Obrazy, słowo, muzyka, śpiew, chleb i woda…
Świadectwo artysty z Lwowa Romana Opalińskiego, z którym połączono się online, zatrzymało zebranych w głębokiej refleksji. Nad tym, czego doświadczają ludzie w obliczu wojny, nie kiedyś przed laty ale teraz w XXI wieku na Ukrainie.
Pieśni Ukraińskie zaśpiewane z mocą i wrażliwością przez Wiktorię Bisztygę, wzmocniły przekaz, o tym z czym zmaga się teraz ukraiński naród.
Agnieszka Wiśniowska-Funek wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Francji „Ziemia Myślenicka” nie ukrywała swojego wzruszenia, ze łzami w oczach zaapelowała do wszystkich „budujmy mosty zamiast murów.”
Są sytuacje w których, po ludzku brakuje słów… Jak zinterpretować to, co tak trudne.
Warto wsłuchać się w słowa pomysłodawczyni i kuratora wystawy Natalii Nowackiej:
– To jest wystawa niezwykła, która powstawała w bardzo wielu trudnych emocjach. To co was Roman dotyczy na co dzień, również dotyka nas. To dla nas trudne chwile.
„Artyści Ukraińcy Przyjaciele” – letnie dni, Zarabie, wakacje z plenerem to czas, kiedy poznawaliśmy się jako artyści. Chciałabym przedstawić państwu tych, którzy do Myślenic przyjeżdżali przez kilka lat. Współtworzyli nasze miasto, naszą przestrzeń, byli bardzo blisko. Znamy ich osobiście, wielokrotnie uczestniczyliśmy w wydarzeniach, które tworzyli artyści tacy jak Vasyl Łuciw, Roman Opaliński, Taras Opaliński, Bogdan Rozhak, Galina Rozhak, Olga Borysenko, Olga Łukowska, Galina Zholynska, Mieczysław Malawski i Valeria Moskvitna.
Pejzaż to lato, niezwykły składający się z błękitu, koloru nieba, symbolu pokoju i żółci, koloru zboża, bogactwa ziemi. To flaga Ukrainy. Takie są jej konotacje, ta flaga to flaga z pejzażu. Jest bliska nie tylko Ukraińcom, ale również artystom. Wśród tych łanów ukraińskich jest chleb. Dzisiaj to coś, czym chcemy się z państwem dzielić. Chleb, bo jesteśmy w czasie niezwykłym, to czas wielkiego postu, ograniczeń, czas oczyszczenia i budowania nas na nowo.
Wielokrotnie wśród wielkiego zła, którego doświadczamy, dzieją się gesty niezwykłe, ktoś wpada na pomysł, aby ochronić pomnik, ochronić zbiory narodowej sztuki ukraińskiej, to odbiega od tego, aby chronić ludzkie życie, ale to kultura jest nośnikiem nas jako ludzi. Podejmujemy was chlebem i wodą, wodą jako symbolem oczyszczenia, wodą której może jak chleba dzisiaj w wielu miejscach brakuje. Prosimy was o to, aby dzieląc się nim, pomyśleć o tym, że można się dzielić też z Ukraińcami. Nikt nie rozlicza nas z ilości dobra i zaangażowania w pomoc, ale każda forma będzie tak samo ważna. Chcemy w tym gronie poczuć się jak przyjaciele.
Część wystawionych prac można było zakupić, zaś dochód z ich sprzedaży wesprze artystów z Ukrainy. Tego wieczoru zebrano gotówką 4.550 zł oraz 1.000 zł przelewem.
Wystawę „Artyści Ukraińcy Przyjaciele” można oglądać w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu do końca marca 2022.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS