A A+ A++

Zasiłki macierzyńskie i chorobowe będą w najbliższym czasie wyjątkowo wysokie dla niektórych medyków. Lekarka czy pielęgniarka w ciąży, która pracuje przy COVID-19, dostanie podwójny zasiłek chorobowy oraz podwójny zasiłek macierzyński.

Podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. ochrony zdrowia, który obradował w środę 17 marca br. rozmawiano również o potrzebie wzrostu nakładów na finansowanie systemu, podniesieniu odsetka PKB na zdrowie i potrzebie zagwarantowania środków na godne wynagrodzenia medyków. Poruszony był też wątek wynagrodzeń pracowników medycznych w związku z dodatkami covid-owymi. Drugą pensję otrzymują lekarze, pielęgniarki, ratownicy pracujący na oddziałach covid-owych oraz medycy dyżurujący na izbach przyjęć i SOR-ach.

Dodatek covidowy wchodzi do podstawy wymiaru wynagrodzenia przy wyliczaniu ekwiwalentów za urlop czy odpraw, ale także przy wyliczaniu zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego. 

– Przy wyliczaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego, dodatek covidowy powinien być jak najbardziej brany pod uwagę. Gdyby zaś pracodawca lub ZUS to kwestionował, jest to powód by wytoczyć szpitalowi lub ZUS proces  – wskazuje Waldemar Urbanowicz, adwokat z kancelarii Gujski Zdebiak i wspólnicy.

30 tyś. zasiłku

I tak np. lekarka, która pracuje przy pacjentach covid-owych, a jest obecnie w ciąży, powinna po urodzeniu dziecka otrzymywać wymiar zasiłku macierzyńskiego uwzględniający to, że otrzymywała przez część ostatniego roku podwójną pensję, a także uwzględniający średnie wynagrodzenia z dyżurów. Tzn. jeśli zdecyduje się przez pół roku przebywać na urlopie macierzyńskim a później rodzicielskim, będzie otrzymywała 80 proc. tej kwoty. Podwójna pensja przez kilka miesięcy może więc znacząco wpłynąć na wyższy wymiar zasiłku macierzyńskiego.

Zgodnie bowiem z art. 36 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, na podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownika składa się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Obciążenie dla szpitali

Dalej art. 42 tej samej ustawy stanowi, że  premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy miesięczne, w tym wynagrodzenie za dyżury wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi. 

Świadczenia długoterminowe wypłaca ZUS. Ale za zwolnienia z powodu ciąży czy innych chorób  przez pierwsze 33 dni wypłaca pracodawca. Dopiero jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej, wypłatę świadczenia przejmuje ZUS.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent wbija szpilę Wałęsie: Wzywał do zaprzestania protestu
Następny artykułTarcza finansowa 2.0 dla dużych firm od 4 tygodnia marca 2021 r.