W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w tzw. fazie zerowej zgłosiło ponad 10 tys. osób, w tym 80 proc. pracowników szpitala, a także pracownicy i studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz osoby z innych placówek leczniczych.
– Mamy nadzieję, że uda nam się przekonać pozostałych niezdecydowanych. Na wszelki wypadek do szczepień zgłosiliśmy wszystkich pracowników, każdemu chcemy dać szansę – wyjaśnia dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.
Szczepionka na koronawirusa. “Nie bolało”
Wśród tych, którzy już się zaszczepili, jest m.in. dr Paweł Kabata z Kliniki Chirurgii Onkologicznej.
– Dlaczego się zaszczepiłem? Bo wiem, że tylko tak możemy odmienić pandemiczną rzeczywistość. Bo nie boję się o bezpieczeństwo szczepionki. Wiem też, że wszystkie bzdury o tym, że jest nieprzebadana, są tylko wyrazem niedostatków w zakresie edukacji o procesie powstawania leków, którą ludzie o niejasnych dla mnie intencjach wykorzystują do swoich celów. Nie bolało, nie miałem żadnych powikłań.
Dr Paweł Kabata z Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMed mat. prywatne
– Zaszczepiłem się dla bezpieczeństwa swojego i swojej rodziny – dodaje dr hab. Sambor Sawicki z Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej.
W gronie zaszczepionych jest także dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych GUMed, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.
– Jest to krok w stronę powrotu do normalności w życiu zawodowym i codziennym, w odpoczynku i naszych aktywnościach w czasie wolnym od pracy – przyznaje doktor.
Szczepienia na COVID-19. Długa kolejka
Podobnie jest w innych szpitalach. W spółce Szpitale Pomorskie (w jej skład wchodzą dwa gdyńskie szpitale, szpital w Wejherowie oraz Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku) na 3,7 tys. pracowników trzy tysiące zadeklarowało chęć szczepienia.
– W ubiegłym tygodniu zaszczepiliśmy 1733 osoby, w tym – 1150 – informuje Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. komunikacji społecznej w Szpitalach Pomorskich.
Szczepień nie mogą się doczekać lekarze i pielęgniarki w przychodniach. – Nie mamy pojęcia, kiedy zostaniemy zaszczepieni, nie mamy żadnych terminów – przyznaje właściciel przychodni w Gdyni.
Szpitale Pomorskie rozpoczęły już co prawda akcję szczepień dla innych podmiotów. Ale kolejka jest długa.
– Zgłosiło się do nas ponad 300 podmiotów – przyznaje Pisarewicz.
W środę UCK rozpoczęło rejestrację personelu Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego, Centrum Medycyny Rodzinnej, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, sanepidu oraz firm obsługujących pacjentów UCK. W kolejce czekają pracownicy GUMed, studenci i doktoranci.
Dopiero potem przyjedzie czas na podmioty zgłoszone do UCK jako szpitala węzłowego (personel pracujący w placówkach medycznych – w szpitalach, przychodniach, aptekach, a także nauczyciele akademiccy, studenci oraz personel administracyjny uczelni medycznych).
CZYTAJ TAKŻE: Szczepionka na COVID-19. Wirusolożka odpowiada na siedem najczęściej zadawanych pytań
Wszystko rozbija się o dostawy.
– Możemy szczepić nawet 600 osób dziennie, ale jesteśmy ograniczeni przez liczbę szczepionek, którą dostajemy z Agencji Rezerw Materiałowych – słyszmy w UCK.
Zapytaliśmy Agencję Rezerw Materiałowych o kolejne dostawy dla pomorskich szpitali. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Szczepienia na COVID-19. Kolejne etapy
Od 27 grudnia realizowane są szczepienia w tak zwanej grupie 0. Należą do niej pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków.
Powszechna rejestracja rozpocznie się 15 stycznia.
W kolejnych etapach szczepieni będą:
Etap 1 – pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele/
Etap 2 – osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.
Etap 3 – przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.
Zarejestrować będzie się można online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Listę placówek, w których będzie można się zaszczepić znajdziemy na stronie www.gov.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS