Część mediów informuje, że prezydent Władimir Putin złożył hołd zmarłemu Michaiłowi Gorbaczowowi w moskiewskim szpitalu, gdzie zmarł polityk. Informację o śmierci byłego prezydenta ZSRS przekazał we wtorek 30 sierpnia Centralny Szpital Kliniczny.
Pogrzeb Gorbaczowa odbędzie się bowiem prawdopodobnie w sobotę i rosyjski przywódca nie weźmie w nim udziału.
Agencja Reutera cytuje wypowiedź rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który tłumaczył, że Putin nie stawi się na uroczystościach pogrzebowych ze względu na inne zobowiązania.
Przywódca ZSRR, ojciec pierestrojki
Odkąd został sekretarzem Partii Komunistycznej w 1985 roku i prezydentem Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS) w 1988 roku, Michaił Gorbaczow zaczął wprowadzać wiele reform, znanych ogólnie jako pierestrojka, czyli restrukturyzacja gospodarki oraz głasnost – otwartość w dyplomacji, która doprowadziła do polepszenia relacji ze Stanami Zjednoczonymi i państwami zachodnimi.
W samym Związku Sowieckim Michaił Gorbaczow spotkał się z potężną krytyką w kręgu najwyższych urzędników oraz wojska, którzy uważali, że prezydent prowadzi Sowietów do upadku i marginalizuje ZSRS na arenie międzynarodowej.
W przeszłości Gorbaczow pozwalał sobie na krytykę polityki Władimira Putina, jednak jego stosunek do rosyjskiego prezydenta zmienił się po aneksji Krymu. W 1990 roku Gorbaczow nagrodzony został Pokojową Nagrodą Nobla.
Rosyjska propaganda o Gorbaczowie
Propaganda rosyjska w krytyczny sposób wspomina zmarłego ostatniego przywódcę ZSRR, cytując przy tym zagraniczne gazety.
Gorbaczowowi poświęcony był jeden z programów pt. “60 minut” na kanale rosyjskiej telewizji państwowej Rossija 1. Audycja, którą prowadzą małżeństwo Olgi Skabiejewy i Władimira Sołowiowa, uznawana jest za jedną z najbardziej propagandowych pozycji w Rosji, szczególnie podczas trwającej wojny na Ukrainie.
– Zachodnie gazety, bez wyjątku, opłakują Gorbaczowa. Były przywódca zmarł po długiej chorobie w wieku 91 lat. (…) Wszyscy nasi wrogowie nazywają Gorbaczowa reformatorem i światowym człowiekiem, który pomógł zjednoczonej Europie zniszczyć żelazną kurtynę i położyć kres wyścigu zbrojeń, łącznie z bronią nuklearną – powiedziała Skabiejewa, cytowana w środę przez portal Onet.pl.
W tym czasie na ekranie miały się pojawić okładki zagranicznych gazet, w tym chińskiego dziennika rządowego “China Global Times”. – Podkreśla ona naiwność i niedojrzałość Gorbaczowa, którego oddanie Zachodowi pogrążyło kraj w erze ekonomicznej i politycznej niestabilności – mówiła prowadząca program w Rossija 1.
– To pewnie dlatego rosyjskie społeczeństwo ocenia jego spuściznę zasadniczo, radykalnie odmiennie. (…) Ale byłoby chyba nieprzyzwoitością mówić o tym w dniu jego śmierci – stwierdziła.
Czytaj też:
Kwaśniewski: Powinniśmy nazywać ulice nazwiskiem GorbaczowaCzytaj też:
Kowalski do von der Leyen: Dziś chwalicie innego rosyjskiego przestępcę
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS