A A+ A++

Teatr im. Wilama Horzycy uhonorowany zostanie w niedzielę, 30 maja 2021 r. o godz. 18.00 medalem 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. W 2020 r. minęło również 100 lat sceny polskiej w naszym mieście.

Ze względu na pandemię COVID-19 obchody 100-lecia sceny polskiej w Toruniu zostały okrojone i częściowo przesunięte na rok 2021. Wręczenie odznaczenia odbędzie się 30 maja 2021 r., podczas uroczystego zakończenia sezonu stulecia, w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT.

Stuletni teatralny dorobek jest szczególną zasługą dla miasta Torunia. Przypomina bowiem o tym, że ten teatr jest równolatkiem toruńskiej niepodległości, odnowionej w roku 1920 włączeniem Torunia i Pomorza w granice Rzeczypospolitej. Dlatego zdecydowałem o przekazaniu teatrowi medalu 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Z pamięcią o niepodległościowym jubileuszu jest on przekazywany instytucjom szczególnie zasłużonym dla naszego miasta. W przypadku Teatru Horzycy są to zasługi dla polskiej kultury i marzeń o polskiej wolności. I niech tak pozostanie na kolejne sto lat. – uzasadnia przyznanie medalu prezydent Torunia Michał Zaleski.

Budynek Teatru w Toruniu powstał w 1904 r. Przez 16 lat był wyłącznie sceną niemiecką. W 1920 r. teatr przejął zawodowy zespół polski. Otwarcie Państwowego Teatru Narodowego w Toruniu nastąpiło 28 listopada 1920 r. W obecności premiera Wincentego Witosa odbył się pierwszy spektakl „Zemsty” Aleksandra Fredry w reż. Franciszka Frączkowskiego.

W okresie okupacji hitlerowskiej w toruńskim gmachu teatralnym działała niemiecka opera i operetka. Polski teatr ponownie rozpoczął pracę w czerwcu 1945 r. Najwybitniejszą osobowością twórczą okresu powojennego był Wilam Horzyca – jeden z największych polskich inscenizatorów i reformatorów teatru. Jego toruńskie inscenizacje „Snu nocy letniej” i „Romea i Julii” Szekspira oraz „Za kulisami” Norwida weszły na stałe do historii teatru polskiego (w 1960 r. Teatr Ziemi Pomorskiej w Toruniu przemianowano na Teatr im. Wilama Horzycy). Drugą, znaczącą postacią teatru był dyrektor Hugon Moryciński – twórca najstarszego polskiego festiwalu teatralnego- Festiwalu Teatrów Polski Północnej.

Znakomity i stabilny zespół aktorski, budowany przez lata, gwarantuje produkcje na najwyższym poziomie. Spektakle Teatru im. Wilama Horzycy są prezentowane na wielu festiwalach polskich i międzynarodowych. Dzięki bogatej ofercie repertuarowo-inscenizacyjnej i swojej otwartości toruński teatr zajmuje znaczącą pozycję na mapie teatralnej Polski. Od 1991 roku Teatr im. Wilama Horzycy jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT (od 2010 co dwa lata na przemian z Ogólnopolskim Festiwalem Debiutantów “Pierwszy Kontakt”), podczas którego prezentowane są w Toruniu teatry z całego świata, m.in. z Australii, Białorusi, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Jugosławii, Korei Południowej, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turkmenistanu, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Węgier, Wielkiej Brytanii, Wietnamu, Włoch. W ramach festiwalu odbywają się także imprezy towarzyszące: wystawy plastyczne, koncerty, projekcje filmów, spotkania z artystami i twórcami przedstawień.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO G Ł O S Z E N I A Urzędu Miejskiego w Piszu – sprzedaż nieruchomości
Następny artykułPrezydent Hetman z absolutorium i wotum zaufania