Gdyby Unia miała odpuścić temat praworządności w Polsce, to już by to zrobiła – mówi mecenas Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy w podcaście Świat_pl.
Podcastu “Świat_PL” można słuchać na Newsweek.pl, ale także na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts oraz na audio.onet.pl.
Tomasz Lis: Czy Unia odpuści temat praworządności w Polsce? Szczególnie biorąc pod uwagę potrzebę budowania jednomyślności wokół wsparcia dla Ukrainy.
Michał Wawrykiewicz: Stanowczo nie. To tylko pozorne wrażenie, szczególnie nagłaśniane przez rządzących, którzy mówią, że oni się już dogadali z Unią i już zaraz popłynie do Polski wielki strumień pieniędzy, a jednocześnie Unia odpuści nam tematu praworządności. To nie jest prawda. Unia nie może tego zrobić.
Ale ta opinia nagłaśniana jest nie tylko przez rządzących. Prof. Wojciech Sadurski napisał na Twitterze, że z jego dobrych źródeł wynika, że Unia bardzo chce się dogadać, a jednocześnie odpuścić praworządność. Argumentuje, że polski rząd jest kiepski, ale nie tak zły, jak węgierski.
– Ja inaczej odczytuję słowa prof. Sadurskiego, z resztą potwierdzam to w swoich doświadczeniach i rozmowach przeprowadzonych w Brukseli. Oczywiście Unia chciałaby zamknąć temat praworządności w Polsce, natomiast nie może tak po prostu odpuścić.
Nie może… Ale czy może jednak odpuści?
– Nie. Gdyby miała to zrobić, to już by to zrobiła, bo miała na to sporo czasu. Polskie władze komunikują od jesieni ubiegłego roku, że już zaraz będziemy mieć pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, że Unia już Polsce odpuszcza. Nic takiego się nie dzieje. KPO to dokument, który nawet nie jest w tej chwili stworzony przez nasz rząd w takim kształcie, który byłby satysfakcjonujący dla Unii. W tym dokumencie polskie władze muszą zapisać trzy warunki stawiane przez Ursulę von der Leyen.
Przypomnijmy: które?
– Skasowanie izby dyscyplinarnej wraz z ludźmi, którzy w niej orzekają. Drugi to przywrócenie do orzekania wykluczonych sędziów typu Igor Tuleya czy Paweł Juszczyszyn. Trzeci: przywrócenie niezależnego procesu dyscyplinarnego wśród sędziów. Nie może być tak jak dzisiaj, kiedy minister sprawiedliwości ma wpływ na cały ten proces dyscyplinarny. Obecnie ma on charakter represyjny, a ma stać się niezależny.
Dalszy ciąg rozmowy posłuchasz w podcaście.
Czym jest Świat_pl?
– Chcę, by moi odbiorcy mogli posłuchać rozmów o tym, co dzieje się na świecie, czasem z odniesieniami do Polski, z ludźmi których w Polsce nie ma albo są bardzo rzadko. Przynajmniej raz na jakiś czas warto wyjść z naszego grajdołka. To będą długie, pogłębione rozmowy z ludźmi polityki, mediów i kultury. Po obu stronach Atlantyku – mówi Tomasz Lis, autor podcastu „Świat_pl”, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek”.
Świat_PL. Poniżej lista wszystkich dotychczasowych odcinków podcastu:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS