Meble ze stali coraz częściej goszczą w naszych domach. Głównie dlatego, że uchodzą za solidne. Coraz więcej osób zwraca także uwagę także na ich design.
Stalowe meble od jakiegoś czasu przestały być kojarzone z technicznymi wnętrzami, magazynami i warsztatami. Odnowione aptekarskie szafki, czy fabryczne regały nadają wielkomiejskiego sznytu domowym przestrzeniom w modnych loftach. Stalowe, dekoracyjne elementy z zaokrągleniami i stalowymi kutymi lub wycinanymi ornamentami nawiązują z kolei do stylu retro lub przydają domowi rustykalnego charakteru. Producenci mebli i elementów wykończeniowych cenią ten materiał za jego trwałość, uniwersalność i funkcjonalność. W 2020 roku stal była ewidentnie jednym w ważniejszych trendów dekoratorskich. Wygląda na to, że moda utrzyma się także w tym roku.
– Materiał ten używany jest do konstrukcji mebli z powodu swej uniwersalności i elastyczności – zauważa Mateusz Czeczko, architekt Wnętrz z Czeczko Design Studio. – Łączony z drewnem pasuje do większości wnętrz. Dzięki łatwości formowania elementów stalowych, na przykład przez poddawanie ich obróbce laserem, tworzy się intrygujące formy, które nadają przestrzeni charakteru. Obłe formy czy zaokrąglenia w meblach z użyciem stali przywodzą na myśl kształty zaczerpnięte z natury i budzą pozytywne wrażenia.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Zgrany duet
Stal tworzy dobry duet ze szkłem czy syntetycznymi materiałami. Coraz popularniejsze jest jednak łączenie go naturalnym z kamieniem, drewnem czy nawet tkaninami. Czasami buduje się z niego całe wielkopowierzchniowe zabudowy. Jeszcze dekadę temu kuchnia ze stalowymi blatami czy szafkami była znakiem rozpoznawczym przemysłowych lub restauracyjnych roboczych pomieszczeń. Dziś można takie zobaczyć także w modnych, minimalistycznie urządzonych domach. I to nie tylko w kuchni. Może stanowić mocny, nowoczesny akcent w salonie czy nawet sypialni.
– Materiał ten ma niezaprzeczalne walory praktyczne. Bardzo łatwo utrzymać go w czystości, jest odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Można go poddać rozmaitym przeróbkom dzięki czemu wpisuje się w coraz popularniejszy trend „upcyclingu” – dodaje architekt.
Stal w kuchni
Okazuje się również, że stal i różne jej stopy mają niezwykle ciekawą gamę kolorystyczną. Inny połysk daje cyna czy miedź, a inny uszlachetniona stal kwasoodporna. Łącznie różnych gatunków gwarantuje wręcz spektakularne efekty. W 2021 roku na topie jest odcień złota i miedzi, ponieważ generalnie ocieplamy wnętrza. Barwą roku wedle Global Aesthetic Center AkzoNobel została Brave Ground, czyli kolor ziemi, stonowany i łatwy do łączenia z wyraźniejszymi, połyskliwymi akcentami.
Stal chętnie też wykorzystywana jest do wykończenia mebli i do produkcji dodatków. Robi się z niej uchwyty, okucia, okienne szprosy, kuchenne organizery czy półki na książki.
Stylowe detale
Wiosenny ruch remontowy już się rozpoczął. Podobnie jak rok temu jest on intensywniejszy niż zazwyczaj, ponieważ znowu obowiązują pandemiczne obostrzenia. Ludzie zamknięci w czterech ścianach zabrali się za porządki i przebudowy. Chcą powiewu świeżości i zmian, chociaż we własnym domu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS