39 minut temu
Jakub Dyjas oraz Cedric Nuytinck zostali wicemistrzami Europy w tenisie stołowym w grze podwójnej! W finale w Warszawie musieli uznać wyższość pary Lew Kacman/Maksim Grebniew 1:3 (10:12, 8:11, 11:8, 7:11).
Przełomowy był drugi set. Po pierwszym, przegranym na przewagi, w następnym Dyjas i Nuytinck prowadzili 4:1 i 6:3, a wtedy Belg zepsuł serwis. Po ataku Polaka jeszcze wygrywali 8:7, ale słaba końcówka, a zwłaszcza błędy Nuytincka przesądziły o porażce do 8. W trzecim secie obaj spisywali się duże lepiej i pewnie wygrali, ale w kolejnym zaczęli od stanu 0:3.
Trenerzy Tomasz Krzeszewski i Yannick Vostes poprosili o czas, a po nim Polak i Belg zdobyli punkt. Po chwili zrobiło się już 1:6. Dyjasa i Nuytincka stać było na zryw w postaci czterech wygranych akcji i wtedy na minutową przerwę zdecydowali się Rosjanie. Decydująca faza seta należała do Kacmana i Grebniewa.
Pięć lat temu Dyjas również zdobył srebro ME występując w duecie z Danielem Górakiem. Podczas tamtych zawodów w Budapeszcie sięgnął także po brąz w singlu.
Na warszawskim Torwarze Dyjas i Nuytinck w drodze po tytuł wicemistrzów kontynentu pokonali następujące pary: Can Akkuzu/Andrea Landrieu (Francja) 3:0, Pavel Sirucek/Tomas Polansky (Czechy) 3:1, Kirił Skaczkow/Władimir Sidorenko (Rosja) 3:2, Tiago Apolonia/Joao Monteiro (Portugalia) 3:0. Przegrali tylko z Kacmanem i Grebniewem.
Dyjas miał szansę zostać drugim reprezentantem Polski ze złotem w grze podwójnej w mistrzostwach Starego Kontynentu. W 2013 roku w podwiedeńskim Schwechat triumfował Wang Zeng Yi w parze z Chorwatem Tanem Ruiwu.
Paulina Czarnota-Bojarska zaprasza na codzienny program o Euro – Oglądaj teraz!
Srebrne krążki, poza Dyjasem i Górakiem, wywalczyli: w 1996 roku w Bratysławie – Andrzej Grubba i Lucjan Błaszczyk, w 2002 w Zagrzebiu – Błaszczyk i Krzeszewski, w 2007 w Belgradzie – Błaszczyk i Tan Ruiwu.
Brązowe medale w tej konkurencji w ME 2021 w Warszawie zdobyli Apolonia i Monteiro oraz Węgrzy Nandor Ecseki i Adam Szudi.
Na co dzień Dyjas jest zawodnikiem Dekorglassu Działdowo, a Nuytinck francuskiego Hennebont.
Dyjas był już mistrzem Europy, ale juniorów w 2012 roku z Konradem Kulpą, który – podobnie jak Nuytinck – jest pingpongistą leworęcznym; Dyjas zaś praworęcznym. W pingpongowym deblu to takie klasyczne ustawienie graczy trzymających rakietkę prawą i lewą ręką.
Dyjas grał kiedyś z praworęcznym Górakiem, zaś później występował głównie z leworęcznymi, jak np. Portugalczyk Joao Geraldo i Hiszpan Alvaro Robles. Co ciekawe, dwa lata temu Robles został wicemistrzem świata z Rumunem Ovidiu Ionescu. I na marginesie, w Warszawie zagrał tylko Ionescu, bowiem wszyscy Hiszpanie zostali wycofani z powodu koronawirusa w tej ekipie – po badaniach jeszcze w swoim kraju. Robles nie był zainfekowany.
Przed poprzednimi IME, w 2018 roku w Alicante, narodził się pomysł debla Dyjas/Monteiro. Portugalczyk … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS