Mateusz Garbacz i Artur Pujszo przegrali inauguracyjne walki o medale ME w sambo.

Na starcie stanęło 350 zawodników i zawodniczek z 26 krajów walczących w kategoriach wiekowych seniorów, młodzieżowców, juniorów i kadetów w sambo sportowym i bojowym.

Obaj Polacy reprezentują klub Krak Sambo w Krakowie

Garbacz (rocznik 1995) przegrał na punkty 0:3 w wadze 71 kg z Rumunem Laszlo Szoke, natomiast Pujszo (rocznik 1991) musiał uznać wyższość w kategorii powyżej 98 kg Stanisława Bondarenki (Ukraina), który zwyciężył 8:0.

Biało-czerwoni przegrali walki w pierwszej rundzie i zgodnie z regulaminem nie zostali sklasyfikowani.

Pierwszy z nich spotkał się z Szoke na zawodach Pucharu Europy judoków w Bratysławie w 2018 roku i przegrał przez waza-ari.

“W Limassol stoczyłem moim zdaniem wyrównany pojedynek. Zabrakło mi doświadczenia w sambo. Śledziłem przebieg jego walk i rzeczywiście miałem szansę wygrać. Wykonywałem rzuty pochodzące z judo. Zabrakło także z mojej strony cwaniactwa. Wpływ na występ miał brak przygotowania typowego dla tej dyscypliny z powodu braku funduszy na zgrupowania” – powiedział PAP Garbacz.

W sambo reprezentuje klub pod Wawelem, natomiast w judo Kuma Judo znajdujący się na stołecznym Bemowie.

Pierwsze kroki na macie w judo stawiał mając pięć lat. Zaliczył sporo sukcesów, a wśród nich dwa razy był wicemistrzem Polski seniorów i tyle samo razy zdobył złoty medal MP juniorów. Z zagranicznych najbardziej ceni sobie triumf w New York Open, w którym przyznano mu tytuł najlepszego zawodnika.

Dobrze występu na Cyprze nie będzie też wspominał Pujszo.

“Artur był technicznie dobry, choć nie doprowadził jeszcze do perfekcji dźwigni na nogi. Jest młodszy ode mnie o trzy lata, więc wszystko przed nim” – tak mówił PAP po walce jej zwycięzca, pochodzący z Zaporoża 33-letni Ukrainiec Bondarenko, który potem stanął na najniższym stopniu podium.

Sambo trenuje od trzech lat. Wcześniej przez 25 pasjonowało go judo. Startował w tej dyscyplinie sportu w igrzyskach olimpijskich w Londynie. Nie wie co dokładnie się stało, że … czytaj dalej