A A+ A++

Chodziłam do liceum w Stanach Zjednoczonych, gdzie zwyczajnie nie miałam gdzie się wspinać. Dopiero gdy przyjechałam na studia do Warszawy, odkryłam, że Szkoła Główna Handlowa ma własną ściankę wspinaczkową. A także koło turystyczne „Tramp”, do którego oczywiście się zapisałam. Do wspinaczki bezpośrednio wciągnął mnie Grzegorz, mój ówczesny chłopak, a obecnie mąż i partner wspinaczkowy.

Skąd wzięło się w tobie pragnienie wspinania?

Uwielbiam robić nowe rzeczy. Wyobrażam sobie świat jako wielkie czarne zdrapki, które aż się proszą, aby je odkryć. Lubię doświadczać go bezpośrednio, a nie z książek, filmów czy ze zdjęć. Wspinaczka była więc dla mnie otwarciem drzwi do zamkniętego świata, którego bardzo chciałam dotknąć.

Jak wyglądały twoje pierwsze wspinaczkowe kroki?

Mąż ubrał mnie w uprząż, przywiązał do liny i powiedział: „Idź do góry”. A że byłam w miarę sprawna, to jakoś poszłam. I tak się zaczęło. Przez pewien czas chodziliśmy na zamkniętą ściankę w Szkole Głównej Służby Pożarniczej, gdzie spotykała się elita warszawskiego wspinania – ludzie, którzy dzisiaj są instruktorami albo robią poważne drogi w skałach. Potem otwierały się kolejne miejsca w stolicy: na Obozowej, Nowowiejskiej, w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, boulderownia w Klubie Wysokogórskim. A my przekonaliśmy się, że wspinanie może być bardzo towarzyską rozrywką. Łączyliśmy je z brydżem. Rano jeździliśmy na Obozową i przez cały dzień naprzemiennie graliśmy w karty i się wspinaliśmy – a to wszystko w czasie studiów (śmiech). Niedługo później pojawiły się wyjazdy w skały. Choć dla mnie zaczęły się dość pechowo.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo winie Polacy zaczęli odkrywać kulturę sera. „Deska serów robi lepsze wrażenie niż bukiet kwiatów. I można ją zjeść”
Następny artykuł„Komisja Europejska zgodziła się na wypłacenie Polsce 5,1 mld zł”. Przegląd wydarzeń gospodarczych Krzysztofa Domaradzkiego