Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne matury i egzamin ósmoklasisty zostały przesunięte i odbędą się później niż zwykle. Według nowego kalendarza maturzyści napiszą egzamin dojrzałości 8 czerwca, a absolwenci podstawówek 16 czerwca.
Nowe zasady
W tym roku sposób przeprowadzenia egzaminu maturalnego musi zostać dostosowany do panujących obostrzeń. Specjalne wytyczne przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Dotyczą one m.in. limitu maturzystów w salach oraz stosowania środków ochrony osobistej.
Zgodnie z nowymi przepisami CKE konieczne było zmniejszenie liczby uczniów w sali, a co się z tym wiąże utworzenie większej liczby grup oraz powołanie większej liczby nauczycieli do komisji egzaminacyjnych.
– Sprawy organizacyjne są już dopięte, ale faktycznie w tym roku musieliśmy stworzyć więcej zespołów egzaminacyjnych. Poprosiliśmy o pomoc trzy szkoły podstawowe – nr 8, nr 14 oraz nr 11, które „użyczyły” nam nauczycieli do pracy w komisjach, za co bardzo dziękuję. Nie było możliwości ściągnięcia nauczycieli z innych szkół ponadpodstawowych, ponieważ są w dokładnie takiej samej sytucji – mówi nam Rafał Łaszkiewicz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
– Chyba wszystkie szkoły mają taki sam problem. Co roku uczniowie pisali maturę na sali gimnastycznej, a tym razem muszą być rozdzieleni po wielu salach na terenie szkoły, dlatego brakuje nauczycieli do komisji. Dzięki stałej współpracy z innymi placówkami udało nam się jednak wszystkie obsadzić – przyznaje Marcin Kuls, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych.
Środki bezpieczeństwa
Przepisy przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną mówią też o konieczności zachowania podczas matur wszelkich środków bezpieczeństwa. W związku z tym szkoły wprowadziły specjalne procedury.
– U nas matury odbędą się w małych salach z zachowaniem 1,5- metrowych odległości między uczniami. Maturzyści będą rozmieszczeni po całej szkole, tak aby ograniczyć kontakt grup. Mamy o tyle dobre warunki, że posiadamy pojedyncze stoliki, które można swobodnie rozstawić. Wszystko jest przygotowane, jednak mamy do uczniów apel, by nie gromadzili się ani przed wejściem do szkoły, ani już po zakończeniu egzaminu – mówi Jarosław Obiała, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konoponickiej w Inowrocławiu.
W placówkach nie może zabraknąć też środków ochrony osobistej i płynów do dezynfekcji.
– Przygotowania zaczęły się właśnie od zakupu płynów dezynfekcyjnych, a także przyłbic i rękawiczek, w których będą pracować nauczyciele. Opracowaliśmy też specjalne procedury, z którymi uczniowie powinni zapoznać się przed przystąpieniem do egzaminu. Wytyczne zostaną opublikowane w naszych mediach oraz wysłane do rodziców i uczniów przez e-dziennik – mówi Rafał Łaszkiewicz.
Podwójny stres
Maturzyści przez ostatnie trzy lata przygotowali się do najważniejszego egzaminu w życiu. Jak przyznają nasi rozmówcy, tegoroczna matura z pandemią koronawirusa w tle to dla nich duży stres.
– Stres w tym roku jest podwójny. Matura odbywa się później, a młodzi ludzi – jak wszyscy – obawiają się o swoje bezpieczeństwo – mówi Rafał Łaszkiewicz z I LO.
– Dostosowujemy się do obostrzeń, jednak one się zmieniają i nie wiemy, jak sytuacja będzie wyglądać w kolejnym tygodniu. Spróbujemy stworzyć takie warunki, aby stres podczas egzaminów był jak najmniejszy – dodaje Jarosław Obiała.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS