Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego zdało 97 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, egzamin z matematyki – 88 proc. absolwentów, a z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze – 97 proc. – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.
Matura 2023. Wyniki
Wśród tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących pisemny egzamin maturalny z języka polskiego zdało 98 proc. abiturientów, egzamin z matematyki – 94 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski – zdało go 98 proc.
Wśród tegorocznych absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia pisemny egzamin maturalny z polskiego zdało 95 proc. abiturientów, egzamin z matematyki – 80 proc., a spośród tych, którzy wybrali język angielski – zdało go 95 proc.
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z liceów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 66 proc. możliwych do uzyskania punktów, z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 71 proc. możliwych punktów, a z języka angielskiego – 85 proc. możliwych do uzyskania punktów.
Średni wynik uzyskany przez maturzystów z techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 57 proc. możliwych do uzyskania punktów, z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym to 51 proc., z języka angielskiego – 73 proc. możliwych do uzyskania punktów.
Wśród tegorocznych absolwentów z liceów ustny egzamin z języka polskiego zdało 99,5 proc. abiturientów, a egzamin z języka obcego zdało 99,1 proc. Średni wynik z egzaminu ustnego z języka polskiego to 73 proc. punktów możliwych do uzyskania, a z języka obcego – 82 proc.
Jeśli chodzi o absolwentów z techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia ustny egzamin z języka polskiego zdało 98,6 proc. abiturientów, a egzamin z języka obcego – 96,4 proc. Średni wynik z egzaminu ustnego z języka polskiego to 60 proc. punktów możliwych do uzyskania, a z języka obcego 67 proc.
Matura 2023
W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane były w dwóch formułach. W nowej formule (Formuła 2023) do egzaminów przystąpili tegoroczni absolwenci czteroletnich liceów ogólnokształcących. Tegoroczni absolwenci techników, którzy ukończyli czteroletnie technikum, szkoły artystyczne i absolwenci szkół branżowych II stopnia zdawali maturę w starej formule (Formuła 2015).
Niezależnie od formuły maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz z dwóch ustnych: z polskiego i z języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mieli jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego. Maturzyści musieli też przystąpić obowiązkowo do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Wyniki matury 2023. Wyjątkowy rocznik
Od razu trzeba zastrzec, że wyniki matury z 2023 r. trudno porównywać do rezultatów z poprzednich lat. Powodów jest wiele. Najważniejszy to oczywiście reforma systemu edukacji – zdający w tym roku egzamin uczniowie kończyli ośmioklasową podstawówkę, a później cztero-, a nie trzyletnie liceum. Za wydłużeniem nauki w szkołach średnich szła oczywiście zmiana podstaw programowych – tegoroczni maturzyści uczyli się inaczej niż ich starsi koledzy. A to nie koniec zmian, bo w tym roku inna była także formuła egzaminu.
Co trzeba zrobić, by zdać maturę i jak sprawdzić wyniki egzaminu?
Jak poprawić maturę?
Od godz. 8.30 dnia 7 lipca maturzyści mogą sprawdzać swoje wyniki w sieci w tzw. systemie ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika). Zdający może się do niego zalogować loginem i hasłem otrzymanym w szkole. W ubiegłych latach system często nie wytrzymywał dużego obciążenia i zawieszał się po ogłoszeniu wyników. Zainteresowani maturzyści mogą sprawdzić rezultaty także w swoich szkołach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS