A A+ A++

Sen jest bardzo ważnym, choć często niedocenianym elementem naszego codziennego życia. Dzięki niemu odpoczywamy i regenerujemy nasze organizmy. Jednakże, aby dobrze się wyspać nie wystarczy położyć się do łóżka. Konieczne jest także dobrej jakości posłanie, a szczególnie wygodny materac. W przypadku osób zdrowych nie ma większego problemu ze znalezieniem idealnego modelu, jeśli jednak chodzi o osoby mające problemy zdrowotne pojawia się wiele wątpliwości dotyczących wyboru materaca. Podpowiadamy jak wybrać dobry materac dla osób chorych.

Wygodny materac – odpowiedzią na problemy zdrowotne

Zakup wysokiej jakości, dostosowanego do indywidualnych potrzeb chorych, materaca jest bardzo ważny przede wszystkim przy schorzeniach kręgosłupa oraz w przypadku osób długotrwale leżących. W obu tych wypadkach potrzeby nieco się różnią, stąd też przed zakupem certyfikowanego materaca medycznego warto skonsultować się z lekarzem, aby wybrać odpowiedni model dla konkretnego użytkownika.

Schorzenia układu kostno-mięśniowego – wymagania dotyczące materaca

W przypadku osób mających problemy z układem kostno-mięśniowym, a w szczególności ze schorzeniami kręgosłupa, konieczny jest materac zapewniający odpowiednią pozycję ciała podczas snu. Do tego celu najlepiej nadaje się materac kieszeniowy, w którym sprężyny ustawione pionowo dbają o dobre podparcie każdej części ciała. Jednym z modeli materaców tego typu wartym polecenia jest Hilding Makarena. W jego wypadku dodatkowym atutem jest miękka warstwa zewnętrzna, która poprawia komfort snu.

Osoby długotrwale leżące

W przypadku osób spędzających w łóżku wiele godzin dziennie, jednym z największych problemów jest powstawanie odleżyn. Są to podrażnienia skóry, które nieleczone mogą przejść w otwarte, trudno gojące się rany. Odleżyny powstają w miejscach, gdzie ciało pod naciskiem grawitacyjnym, styka się z powierzchnią posłania. Najczęściej można je zauważyć na łopatkach, biodrach, łokciach czy piętach. Bardzo ważnym elementem w pielęgnacji osób leżących jest zatem zapobieganie odleżynom. Jednym ze sposobów zapobiegania im jest częsta zmiana pozycji leżącego. Lekarze zalecają zmianę ułożenia ciała pacjenta co najmniej raz na cztery godziny. Jednak nie zawsze takie działania są możliwe. Dlatego chorym leżącym zaleca się korzystanie ze specjalnych materacy zapobiegającym odleżynom. Materac na odleżyny powinien mieć nierówną powierzchnię, dzięki czemu ciało nie przylega do płaskiego posłania na dużej powierzchni. Materace tego rodzaju bardzo często mają strukturę gofra lub są „pocięte” w pasy. Na powierzchni materaca znajduje się delikatna pianka otulająca osobę na niej leżącą. Dzięki takiej budowie materaca pielęgnacja chorego jest znacznie łatwiejsza.

Specjalistyczne pokrowce

Bardzo ważnym elementem w przypadku osób chorych jest także dobór odpowiedniego pokrowca. Proces powstawania odleżyn znacznie przyspiesza wówczas, gdy skóra jest mokra. Wilgotne podłoże może również przyczynić się do powstawania m.in. odparzeń, które są bolesne i często problemem staje się ich wyleczenie. Aby zapobiec tym schorzeniom należy wybrać materac posiadający oddychający pokrowiec. Możliwość przepływu powietrza przez materac znacznie ogranicza powstawanie problemów skórnych. Obecnie w sprzedaży dostępne są także materace z pokrowcami uszytymi z tkanin ułatwiających odparowywanie wilgoci. Dzięki nim nie pojawia się problem przepoconego materaca, nawet w upalne dni.

Każdy, niezależnie od stanu zdrowia, zasługuje na wygodne posłanie. W przypadku osób chorych wymagania stawione przed materacami są znacznie większe. Certyfikowane materace medyczne nie należą do tanich, jednak warto w nie zainwestować przede wszystkim dlatego, że poprawiają komfort życia chorego. Ponadto znacznie ułatwiają pielęgnację osoby leżącej co jest ważne dla jej opiekunów.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 21.05.2021, 07:33

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKorki Łódź. Sprawdź, co dzieje się na łódzkich drogach [21.05.2021]
Następny artykuł[WIDEO, FOTO] Znamy trasę “bielskiego” etapu Tour de Pologne