A A+ A++

Jan Matejko, Stanisław Wyspiański i Stanisław Ignacy Witkiewicz będą bohaterami kolejnego wykładu z cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”. Muzeum w Gliwicach zaprasza w piątek, 22 marca. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

 
Obrazy Jana Matejki na stałe ukształtowały zbiorowe wyobrażenie Polaków na temat konkretnych wydarzeń historycznych, wszechstronnością Stanisława Wyspiańskiego nie sposób się nie zachwycić, a biografia Stanisława Ignacego Witkacego to gotowy materiał na film. I choć dziś wszyscy trzej to twórcy wręcz kultowi – w końcu nie każdy artysta doczeka się takich określeń jak „król polskiego malarstwa”, „czwarty wieszcz” czy „naczelny skandalista” – za życia każdy z nich musiał mierzyć się z wieloma przeciwnościami.

Spotykali się z niezrozumieniem, krytyką, lekceważeniem, a w skrajnych przypadkach – całkowitym odrzuceniem. Nigdy jednak nie zwątpili w sens artystycznej drogi.

Nie zrobili tego, chociaż intensywność ich doświadczeń udowadnia, że życie ze sztuką to przywilej i przekleństwo jednocześnie, a większą odwagą od bycia na scenie jest pozostanie artystą, nawet gdy gasną jej światła.

Wykład „Gdy gasną światła sceny. Matejko (1838–1893) – Wyspiański (1869–1907) – Witkacy (1885–1939)” rozpocznie się o godzinie 17:00 i odbędzie się w ramach cyklu „Poza ramy. Artyści bez cenzury”, podczas którego uczestnicy skupiają się nie tylko na tym, co mieści rama obrazu, ale wychodzą także poza nią i z bliska przyglądają się tym, którzy tworzą – artystom. Spotkania mają formę konwersatoriów i odbywają się raz w miesiącu w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).

O artystach tradycyjnie opowie historyczka sztuki Marta Witoń-Jankowska. Więcej informacji na muzeum.gliwice.pl i w aplikacji [GAMA].

(żms)/UM Gliwice(Muzeum/bb)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Małe Granty 2024” – Nabór
Następny artykułBudowa dwóch apartamentowców w centrum Gliwic już się rozpoczęła. Powstanie tam ponad setka mieszkań