Premier swój program ogłosił w sierpniu. – Niech maszty z biało-czerwoną rozsiane w całym kraju pokażą nasze przywiązanie do Polski, którą mamy nie tylko w sercu, ale chcemy się nią podzielić budując wspólnotę Rzeczypospolitej. Zapraszam wszystkich do kampanii „Pod biało-czerwoną” – apeluje Mateusz Morawiecki, na stronie internetowej poświęconej całemu przedsięwzięciu.
Maszty w walce z COVID-19
By jednak maszt mógł w gminie powstać, jej mieszkańcy musieli za tym zagłosować. Termin głosowania upłynął z końcem roku. W pierwszej wersji termin wyznaczono na 11 listopada, jednak zainteresowanie było tak małe, że przedłużono je do końca grudnia.
Oczekiwania nie były wygórowane. By maszt został wybudowany w gminie do 20 tys. mieszkańców wystarczyło 100 głosów. Tam gdzie mieszka więcej niż 20 tys. osób, potrzebne było 500 głosów, a powyżej 100 tys. mieszkańców – tysiąc głosów.
Ogłoszony przez premiera program opracowała jego kancelaria wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji. Ostatecznie postanowiono go sfinansować z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. W uchwale zapisano, że wsparcie dla gmin zakwalifikowanych do udziału w projekcie „Pod biało-czerwoną” może wynosić do 5 tys. zł.
Chętnych brak
Już wiadomo, że w Opolu maszt nie powstanie. By tak się stało, musiało za programem zagłosować tysiąc mieszkańców, oddano 51 głosów, czyli 5 proc. z wymaganej ilości.
Na blisko 2,5 tys. gmin w 17 oddano tylko jeden głos. Siedem z nich to gminy opolskie: Turawa, Komprachcice, Chrząstowice, Pokój, Popielów, Prószków i Murów.
Maszty nie powstaną także w większości miast powiatowych na Opolszczyźnie. W Oleśnie potrzebne było sto głosów, zagłosowało 38 osób. W pozostałych miastach do budowy masztu potrzebne było 500 głosów, w większości nie udało ich się zebrać: Strzelce Opolskie – 12 głosów, Kędzierzyn-Koźle – 46 głosów, Głubczyce – 120 głosów, Prudnik – 205 głosów, Krapkowice – 39 głosów.
Co ciekawe maszt nie powstanie także w rządzonym przez burmistrza z PiS Namysłowie. Na 500 potrzebnych głosów udało się tam zebrać 289.
Maszty jednak powstaną
Rządowy ranking wygrała gmina Stawiski z województwa podlaskiego. Na 6085 mieszkańców zagłosowało aż 10231.
Opolska gmina, która zajęła najwyższe miejsce w rankingu, to Brzeg. Miasto było 22, a oddano tam 978 głosów (na 500 potrzebnych). Nysa jest na 36 miejscu (741 głosów/500 potrzebnych), a Kluczbork na 56 miejscu (623/500). Potem w rankingu długo już opolskich gmin nie ma. Kolejny to 239 Namysłów, w którym jednak maszt nie powstanie.
Biorąc pod uwagę tylko opolski ranking i procentową ilość oddanych głosów w przeliczeniu na wymaganą liczbę głosów Brzeg jednak jest dopiero na piątym miejscu. Tutaj udało się zebrać 195 proc. potrzebnych do wybudowania masztu głosów. Pierwsze cztery miejsca zajmują jednak mniejsze gminy: Leśnica (264 głosy/264 proc.), Olszanka (252 głosy/252 proc.), Wołczyn (226 głosów/226 proc.) i Paczków (208 głosów/208 proc.). W pierwszej dziesiątce są jeszcze Praszka, Korfantów, Otmuchów, Grodków i Nysa.
Jak głosowano w poszczególnych gminach można sprawdzić – TUTAJ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS