A A+ A++

(…) jeżeli nawet u kogoś został wykryty materiał genetyczny koronawirusa, to jeżeli  dana osoba nie ma objawów, jest niezakaźna – to przełomowe stwierdzenie, taki stan rzeczy oznacza, że tak wiele osób pozbawiono wolności stosując wobec nich bezpodstawny zakaz opuszczania mieszkań…

 

Warto zaznaczyć, że pacjent, jeżeli nawet ma wykrywalny materiał genetyczny koronawirusa, to jeżeli nie ma objawów, jest niezakaźny – komentuje dla Interia.pl dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. To oznacza, że w Polsce bezprawnie w domach pod groźbą wysokiej kary 30 tys. zł bądź nawet karą więzienia pozbawiono wolności i przetrzymywano tak wiele osób… Zastosowano więc bezpodstawny rygorystyczny przymus wobec osób, które zgodnie z wypowiedzią Tomasza Dzieciątkowskiego nie zarażali… O bezprawnym pozbawieniu wolności mówi artykuł 189 Kodeksu karnego – Kto pozbawia człowieka wolności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Doktor Dzieciątkowski udzielając tej informacji nie powołuje się oficjalnie na żadne badania naukowe. Tymczasem następca Łukasza Szumowskiego wprowadza zmiany.

Jak podaje interia.pl, nowy szef resortu zdrowia Adam Niedzielski w czwartek zapowiedział, że niebawem zaczną obowiązywać nowe zasady kwarantanny i izolacji. Okres kwarantanny ma zostać skrócony z 14 do 10 dni.

– To prawda, ale nie cała – komentuje w rozmowie z Interią dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Okres kwarantanny ulega skróceniu do 10 dni, jeżeli pacjent nie ma żadnych objawów COVID-19. Najistotniejsze jest to, że krótsza kwarantanna dotyczy pacjenta, który nie prezentuje żadnych objawów, czyli nie gorączkuje, nie kicha, nie kaszle. To akurat jest zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia – mówi Dzieciątkowski.

Druga zmiana zaproponowana przez resort to zniesienie dwóch testów na koniec kwarantanny. Teraz, o ile pacjent nie ma objawów, testów nie będzie. Ujemny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 zwalnia z kwarantanny.

Szczegóły nowych zaleceń przedstawiał prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Osoby, które są na kwarantannie, czyli miały styczność z zakażonym, praktycznie będą zwalniane z tej kwarantanny, jeżeli nie będą miały objawów klinicznych – poinformował. W zwalnianiu z kwarantanny osób nie wykazujących objawów będą uczestniczyć lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, natomiast chorych na COVID-19 zwalniać z kwarantanny będą lekarze chorób zakaźnych, lub w szpitalach jednoimiennych, a system mający regulować te kwestie jest właśnie montowany. – Na obecnym etapie epidemii zasady testowania powinny być proste. Testujemy osoby z objawami klinicznym sugerującymi COVID-19 i testujemy ludzi w opracowywaniu ogniska wokół nich, a opiekę zapewniają lekarze POZ, a jeśli potrzeba to szpitali zakaźnych – wyjaśnił w skrócie nowe zasady prof. Horban. – cytujemy za Interią.

(DK)

Zdjęcie ilustracyjne: Onet

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStanowisko episkopatu wobec sytuacji osób LGBT. “Nieporozumienie”
Następny artykułTeamGroup prezentuje QX – najpojemniejszy konsumenckim dysk SSD. Ponad 15 TB na dane