A A+ A++

Czy wiesz, że osłabienie paznokci nie zawsze jest wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji rąk? Czasem źródło problemu tkwi wewnątrz organizmu. Zobacz, w jaki sposób szybko wzmocnić płytkę paznokcia i dowiedz się, dlaczego nie powinniśmy ignorować zmian pojawiających się na ich powierzchni.

Zdrowie na talerzu, czyli dieta na wzmocnienie paznokci

Kruche, łamliwe i rozdwajające się paznokcie to poważny problem, który może wprowadzać w kompleksy. Osłabienie płytki paznokcia jest wynikiem niedoboru witamin lub minerałów, sygnałem choroby albo skutkiem ubocznym urazów mechanicznych, kontaktu z chemikaliami lub dużych wahań temperatur. Jeżeli stosowanie olejków i kremów do paznokci nie poprawi ich kondycji, być może trzeba będzie podjąć inne działania. Duży wpływ na wygląd płytki paznokciowej ma odpowiednia dieta. Osoby, którym zależy nam na zdrowych i zadbanych dłoniach, powinny sięgać po:

  • Produkty zawierające białko – chude mięso i nabiał,
  • Źródło kwasów tłuszczowych – na przykład ryby morskie lub olej lniany,
  • Witaminę A – znajdziemy ją w owocach i warzywach,
  • Krzem – wysokie stężenie tego pierwiastka występuje w czosnku oraz pokrzywie,
  • Żelazo – dobre źródło wspomnianego minerału to produkty mięsne.

Jakie suplementy na wzmocnienie płytki paznokcia?

Suplementy diety będą doskonałym rozszerzeniem codziennego jadłospisu i sprawią, że nasze paznokcie szybciej odzyskają dobrą kondycję. Szczególnie przydatne mogą okazać się preparaty z kreatyną – głównym budulcem paznokci. Warto sięgnąć także po produkty z kolagenem, które wykazują działanie wielokierunkowe – wzmacniają włosy, skórę i stawy. Naturalna produkcja tego białka zaczyna zanikać w okolicach 30. roku życia, dlatego osłabienie paznokci związane z wiekiem jest normalnym zjawiskiem. Pozytywne efekty może przynieść kuracja z użyciem suplementów diety dedykowanych paznokciom i włosom.

Witaminy, dzięki którym przywrócisz paznokciom dobrą kondycję

Osłabienie płytki paznokcia to jeden z sygnałów świadczących o awitaminozie. W niektórych przypadkach pogorszenie ich kondycji jest skutkiem niedoboru witaminy C lub witaminy A, ale najczęściej mamy do czynienia ze zbyt niskim poziomem witamin z grupy B, a w szczególności kobalaminy. Ta substancja bierze udział w przemianach gospodarki węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej. Jej niedobory bardzo często objawiają się w obrębie płytki paznokciowej, która staje się cienka i pofalowana. Rozwiązaniem problemu będzie prawidłowa suplementacja – dopasowane preparaty zawierające witaminy z grupy B znajdziesz w dobrych sklepach internetowych: https://mybionic.pl/witaminy-i-mineraly/witaminy-z-grupy-b.

Czy białe plamy na paznokciach świadczą o niedoborze składników odżywczych?

Białe przebarwienia na paznokciach to dość popularna dolegliwość. Ten defekt estetyczny zazwyczaj jest objawem niedoboru witamin lub minerałów. Z reguły wystarczy zmienić swoje nawyki żywieniowe lub sięgnąć po suplementację, aby białe plamy zniknęły. W niektórych przypadkach przebarwienia mogą świadczyć o mikrourazach albo stanach chorobowych, dlatego warto jak najprędzej skontaktować się z lekarzem, który pomoże nam ustalić przyczynę zmian pojawiających się na paznokciach.

reklama

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiecodzienny hołd żołnierzom, … i dzieciom
Następny artykuł5,4 mld zł – tyle możemy dopłacić do górnictwa w 2025 roku