Masz korzenie w szlachcie czy chłopach? Wszystko wyczytasz z nazwiska
Prawdę o pochodzeniu wyczytasz z nazwiska
Źródło zdjęć: © źródła własne
10.05.2024 09:40, aktualizacja: 10.05.2024 10:04
Pewnie wiele razy zastanawialiście się, skąd pochodzi wasza rodzina. Są tacy, którzy w tym celu studiują historię drzewa genealogicznego, ale jest prostszy sposób. Weź pod lupę swoje nazwisko.
Jeśli pieczołowite zbieranie danych, wypytywanie rodziny i szperanie w księgach metrykalnych nie jest dla ciebie, nic straconego. Jak sprawdzić, skąd pochodzi nazwisko? Cóż, tego mogą nie wiedzieć nawet najstarsi członkowie rodu. Można to jednak szybko rozszyfrować.
Zobacz też: Mieszka w 15-minutowym mieście. “Samochód mógłby nie istnieć”
Jak sprawdzić, skąd się wzięło moje nazwisko?
To pytanie najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę, jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś więcej o swojej rodzinie. Ale czy rzeczywiście można wyczytać pochodzenie z nazwiska? Czy prawdą jest, że jeśli nazwisko ma formę żeńską i męską (końcówki -cka, -cki, -ska, -ski…), to pochodzi od szlachty? Rozwiewamy wątpliwości. W dobie internetu w kilka chwil sprawdzisz nie tylko etymologię, ale też geografię swojego nazwiska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd się wzięło moje nazwisko?
Jeśli wpiszesz tę frazę w wyszukiwarkę, na pewno szybko odnajdziesz Internetowy słownik nazwisk w Polsce. Dostęp do zbioru około 30 tysięcy haseł jest bezpłatny. Dowiesz się z niego o pochodzeniu nazwiska zarówno w świetle współczesnym, jak i historycznym. Zobaczysz, w jakim województwie jest najwięcej osób z takim samym nazwiskiem, jakie nosisz ty. To również świetna opcja dla tych, którzy ciekawi są, w jaki sposób odmienia się dane nazwisko (szczególnie przydatne dla tych, którzy wypisują zaproszenia na uroczystości). Co ważne, słownik został stworzony przez naukowczynie i przez naukowców jest również aktualizowany. To rzetelne źródło informacji.
Sprawdź swoje nazwisko
Warto mieć choć minimalną świadomość, jakich ma się przodków. Kto wie? Może taka informacja znaleziona w słowniku będzie dla ciebie zapalnikiem do dalszych poszukiwań?
Zobacz też: Usuwa kobiecy wąsik. Jest w każdym sklepie i kosztuje 2 zł
A skąd w ogóle wzięły się nazwiska? Dawniej nadawano je wedle miejsca zamieszkania czy wykonywanego zawodu. W ten sposób zaczęto rozróżniać rody i osoby, bo chyba nikogo nie dziwi fakt, że same imiona to za mało. Co ważne, czasem chłop przyjmował nazwisko szlachcica, w którego majątku pracował. Z tego względu zasada mówiąca o tym, że kto ma nazwisko z końcówką -cki, -ski, ma korzenie szlacheckie, mało ma wspólnego z prawdą.
Źródło: Polska Akademia Nauk
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS