A A+ A++

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dofinansowanie na żłobek? Gdzie złożyć dokumenty? Jakie? Kiedy należy złożyć taki wniosek by otrzymać środki bez opóźnienia? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Od kwietnia tego roku można starać się o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To nowa propozycja dla rodziców, którzy mają jedno dziecko. Prawo do dofinansowania nie jest uzależnione od dochodów rodziny. To chyba też pierwszy program, w którym pieniędzy nie otrzymają bezpośrednio rodzice a od razu placówka, do której będzie uczęszczał maluch.

– Dla nas to będzie ważne wsparcie – mówi mama 6 miesięcznej Hani. – Chce wrócić do pracy i nie mam z kim zostawić dziecka. Żłobek prywatny to duży wydatek, zwłaszcza teraz kiedy tak poszybowały raty, ciężko byłoby spiąć budżet. Dzięki temu dofinansowaniu, na pewno będzie nam łatwiej, uważam też, że to dobrze, że środki trafiają od razu do placówki, to daje szanse na to, że wsparcie zostanie wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem – dodaje.

Komu przysługuje dofinansowanie na opiekę?

– Rodzicowi dziecka, opiekunowi prawnemu lub osobie, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem, np. rodzicowi zastępczemu;

– Dziecko uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub korzysta z opieki dziennego opiekuna;

– Nie otrzymujesz na to dziecko rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO).

Skorzystać z dofinansowania można na pierwsze i jedyne dziecko w rodzinie, pierwsze dziecko jeżeli na kolejne otrzymujesz RKO, drugie i kolejne w rodzinie, które ma mniej niż 12 miesięcy albo więcej niż 35 miesięcy i na które ZUS przyznał RKO i pobrałeś RKO w łącznej przysługującej Ci wysokości.

Kiedy dofinansowanie nie przysługuje?

Jak czytamy na stronie ZUS, nie otrzymasz dofinansowania na dziecko, na które otrzymujesz RKO. Na dane dziecko, za ten sam okres, możesz otrzymać albo dofinansowanie, albo RKO. Dlatego musisz wybrać rodzaj wsparcia na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca, które uczęszcza do żłobka, klubu dziecięcego lub jest pod opieką dziennego opiekuna.

Możesz korzystać z dofinansowania pobytu w żłobku na jedno dziecko i pobierać rodzinny kapitał opiekuńczy na inne dziecko w rodzinie.

Abyś mógł skorzystać z dofinansowania, Twoje dziecko musi uczęszczać do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru ( tu możesz sprawdzić czy Twoja placówka jest w nim umieszczona: https://empatia.mpips.gov.pl/dla-swiadczeniobiorcow/rodzina/d3/rejestr-zlobkow-i-klubow) albo być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu (https://empatia.mpips.gov.pl/dla-swiadczeniobiorcow/rodzina/d3/wykaz-dziennych-opiekunow)

Aby ZUS mógł przyznać Ci dofinansowanie, Twoje dziecko musi być wpisane do tego rejestru lub wykazu przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna. W tym celu musisz przekazać dane swoje i Twojego dziecka podmiotowi prowadzącemu placówkę, do której uczęszcza dziecko. Jest to niezbędne do przyznania dofinansowania.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o dofinansowanie?

Wnioski można już składać. Jeżeli zdążycie to zrobić do końca maja 2022 to otrzymacie wyrównanie od stycznia tego roku (o ile wtedy wasza pociecha korzystała już z opieki). Jeżeli Twoje dziecko dopiero zacznie uczęszczać do żłobka lub korzystać, z którejś form opieki wymienionych wyżej, wniosek musisz złożyć najwcześniej w dniu rozpoczęcia uczęszczania do placówki. Jeśli złożysz wniosek w ciągu 2 miesięcy od tego dnia, to ZUS przyzna dofinansowanie od dnia, w którym dziecko rozpoczęło pobyt w żłobku, klubie dziecięcym lub u opiekuna dziennego. Jeśli złożysz wniosek później, to ZUS przyzna dofinansowanie od miesiąca, w którym złożyłeś wniosek.

Gdzie i jak złożyć wniosek

Wnioski można składać w ZUS tylko elektronicznie, podobnie jak wniosek o 500+. Wszelkie instrukcje jak to zrobić znajdują się na stronie internetowej ZUS.

Jeżeli macie więcej pytań, możecie skorzystać ze specjalnej infolinii:

22 290 55 00 (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.00), w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub przez e-mail [email protected] (czynne od ponie­działku do piątku w godz. 7.00–18.00), a także szukać informacji we wszystkich placówkach ZUS.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzegląd wielkanocnych trendów od Salonów Agata: energia i świeży powiew wiosny
Następny artykułUkraińska gwiazda o wybaczeniu dla Rosjan. Jej bezwzględna postawa mówi wszystko