A A+ A++

Od 1 czerwca rozpoczął się kolejny roczny okres wypłaty świadczenia z programu „Rodzina 800 plus”. Wciąż wielu rodziców nie dopełniła jednak formalności i nie złożyła jeszcze wniosków o świadczenie na nowy okres. Warto się pospieszyć i dokumenty złożyć jeszcze w czerwcu. Dzięki temu wypłaty 800  plus można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

Fot. Warszawa w Pigułce

Już od 1 lutego rodzice i opiekunowie składają wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy, który rozpoczął się 1 czerwca br. i potrwa do 31 maja 2025 r.  W województwie mazowieckim tylko do
6 czerwca do ZUS-u wpłynęło ok. 646,4 tys. takich wniosków, w całym kraju niemal
4,1 mln. Duża część uprawnionych nie złożyła jeszcze wniosków o świadczenie. W skali całego kraju wniosków o świadczenie nie złożono na około 100 tys. dzieci- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Czasu na przekazanie formularza jest coraz mniej. Termin mija 30 czerwca.  Jeśli rodzic spóźni się
i złoży wniosek o 800 plus po 30 czerwca, to nie otrzyma już wyrównania od czerwca. Świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia dokumentów, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka – dodaje rzeczniczka.

Jak sprawdzić, czy złożyliśmy wniosek?

Jeśli rodzic bądź opiekun dziecka nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800 plus na nowy okres bez względu na to, jakim kanałem przekazał formularz, może to sprawdzić logując się na PUE ZUS.
W zakładce „Rodzina 800+” w oknie „Szczegóły Twoich wniosków’’ może sprawdzić nie tylko czy wniosek wpłynął do ZUS-u,  ale także, jaki jest stan obsługi tego wniosku, np. że jest w trakcje obsługi bądź świadczenie zostało przyznane.

Co ważne klientowi, który nie miał dotychczas konta na PUE ZUS, a złożył wniosek o świadczenie wychowawcze przez bankowość elektroniczną bądź za pośrednictwem portalu Emp@tia, ZUS założył konto na PUE automatycznie. W takiej sytuacji, aby zalogować się na to konto, należy użyć danych do logowania, które zostały wysłane na adres e-mailowy wskazany we wniosku o 800 plus.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Pieniądze są przekazywane wyłącznie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

Prezydent podpisał ważną ustawę. Zmiany w 800 plus

Prezydent Andrzej Duda podpisał 7 czerwca nowelizację ustawy wprowadzającą istotne zmiany w zasadach przyznawania świadczenia wychowawczego 800 plus. Od 1 czerwca 2025 roku pojawi się nowy wymóg – aby otrzymać wsparcie finansowe, dziecko będzie musiało realizować obowiązek edukacyjny.

Zgodnie z nowelizacją, 800 plus będzie przysługiwać tylko wtedy, gdy dziecko spełni jeden z poniższych warunków:

  • realizuje obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego,
  • realizuje obowiązek szkolny,
  • realizuje obowiązek nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.

Wyjątek stanowić będą dzieci zbyt małe, aby uczęszczać do przedszkola lub szkoły. W ich przypadku zasady wypłaty 800 plus pozostaną bez zmian.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2025 roku i nie będą działać wstecz. Termin ten podyktowany jest kosztami, jakie wiązałyby się z wcześniejszą przebudową systemu wypłat świadczenia.

Warto przypomnieć, że już teraz istnieją pewne ograniczenia w przyznawaniu 800 plus. Świadczenie nie przysługuje, gdy dziecko ukończyło 18 lat, rodzice nie złożyli wniosku o przedłużenie wypłaty na kolejny okres, pobierają podobne wsparcie za granicą lub gdy dziecko uczęszcza do szkoły wojskowej bądź innej placówki zapewniającej pełne utrzymanie. Dodatkowo, 800 plus nie jest wypłacane, gdy małoletnie dziecko samo pobiera świadczenie na własną pociechę, weszło w związek małżeński lub trafiło do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej czy aresztu (wtedy środki trafiają do danej instytucji, a nie do rodziców).

Celem wprowadzonych zmian jest powiązanie wsparcia finansowego z wypełnianiem przez dzieci obowiązku edukacyjnego. Rodzice powinni mieć świadomość, że od 1 czerwca 2025 roku niespełnienie tego warunku będzie oznaczało utratę prawa do 800 plus.

Nowelizacja ustawy może mieć znaczący wpływ na budżety wielu polskich rodzin. Istotne jest, aby śledzić dalsze informacje dotyczące szczegółowych zasad i ewentualnych wyjątków. Pozwoli to na odpowiednie zaplanowanie domowych finansów i zapewnienie dzieciom możliwości korzystania z należnego im wsparcia.

Rodzice, którzy chcą zachować prawo do 800 plus po 1 czerwca 2025 roku, muszą zadbać o to, by ich pociechy realizowały obowiązek edukacyjny w jednej z przewidzianych przez ustawę form. W przeciwnym razie mogą stracić comiesięczne świadczenie, które dla wielu stanowi istotną część domowego budżetu.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTylko w środę: Gigantyczna promocja w Lidlu. Hit lata 1+1 Gratis!
Następny artykułTOMASZÓW Nieletnia trzymała w plecaku marihuanę