A A+ A++

Astronomowie z Uniwersytetu Johna Mooresa w Liverpoolu i Uniwersytetu Montpellier opracowali system „wczesnego ostrzegania”, który włącza alarm, gdy masywna gwiazda ma zakończyć swój żywot w wybuchu supernowej.

W ramach nowych badań naukowcy ustalili, że masywne gwiazdy (zwykle o masie od 8 do 20 mas Słońca) w ostatniej fazie swojego życia, tak zwanej fazie „czerwonego nadolbrzyma”, nagle staną się około sto razy słabsze w świetle widzialnym w ostatnie miesiące przed śmiercią. To pociemnienie jest spowodowane nagłym nagromadzeniem się materii wokół gwiazdy, która osłabia jej światło.

Do tej pory nie było wiadomo, ile czasu zajęło gwieździe stopienie tego materiału. Teraz, po raz pierwszy, naukowcy stworzyli model, jak mogą wyglądać czerwone nadolbrzymy, gdy znajdują się w tych przedwybuchowych „kokonach”. Stare archiwa teleskopów pokazują, że istnieją zdjęcia gwiazd, które eksplodowały około rok po wykonaniu zdjęcia. Gwiazdy na tych zdjęciach wyglądają normalnie, co oznacza, że ​​nie zbudowały jeszcze teoretycznego kokonu okołogwiazdowego. Sugeruje to, że kokon jest składany w mniej niż rok, co uważa się za niezwykle szybkie.

Benjamin Davies z Uniwersytetu Johna Mooresa w Liverpoolu i główny autor artykułu mówi, że gęsta materia prawie całkowicie przesłania gwiazdę, czyniąc ją 100 razy ciemniejszą w zakresie widzialnym. Oznacza to, że dzień przed wybuchem gwiazdy nie można jej zobaczyć, jeśli tam jest. 

Do tej pory byliśmy w stanie uzyskać szczegółowe obserwacje supernowych zaledwie kilka godzin po ich wystąpieniu. Dzięki systemowi wczesnego ostrzegania możemy być gotowi do obserwowania ich w czasie rzeczywistym, aby skierować najlepsze na świecie teleskopy na gwiazdy i patrzeć, jak dosłownie eksplodują na naszych oczach.

Praca została opublikowana w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZłote Globy 2023. Kto wygrał, a kto przegrał, wybierając kreację na galę?
Następny artykułPolskie czołgi Leopard dla Ukrainy. Spotkanie prezydentów we Lwowie