Masowe zwolnienia imigrantów z UE, czy to dobrowolne, czy przymusowe, opanują rynek pracy na Wyspach. Brytyjscy pracodawcy już szukają następców, bo jak podkreślają, Polacy i inni obcokrajowcy ze Wspólnoty obawiają się pracy w Wielkiej Brytanii po Brexicie i już szukają innego miejsca zatrudnienia.
Zobacz także:
Jak informuje The Economist, brak rąk do pracy najbardziej odczuje sektor hotelarski, w którym nawet 40% pracowników to imigranci z krajów Unii Europejskiej. Sporo unijnych obywateli pracuje także w sektorze socjalnym, służbie zdrowia, w transporcie, a w sezonie – przy zbieraniu owoców. Szczególnie kierowcy ciężarówek i pracownicy sezonowi przestali już interesować się pracą w Wielkiej Brytanii i myślą o innych unijnych rynkach.
Na Wyspach jest obecnie rekordowo niski poziom bezrobocia, co już przysparza pracodawcom problemów. „Nie ma co zakładać, że na miejsce polskich hydraulików czeka armia sfrustrowanych bezrobotnych Brytyjczyków z narzędziami do pracy w rękach”, zauważają analitycy The Economist. Z tego powodu wiele firm już rozpoczęło batalię o pracowników.
Nieciekawie przedstawia się także sytuacja sektora finansowego w londyńskim City. Brexit może spowodować, że około 30 tysięcy pracowników – bankowców i księgowych – straci lub zrezygnuje z pracy. Szacuje się, że firmy przeniosą swój biznes wart 1,8 bilionów euro z Wielkiej Brytanii na kontynent. Miastem, które najbardziej na tym zyska, miałby zostać Frankfurt, a w dalszej kolejności Paryż, Amsterdam i Dublin.
W niektórych sektorach, zwolnienia pracowników i brak rąk do pracy doprowadzi do zastąpienia ludzkiej pracy robotami, co zmusi firmy do inwestowania w innowacyjne technologie. Prace, których nie da się zautomatyzować, mają trafić do osób, które są nieaktywne zawodowo – starszych i niepełnosprawnych. Kusić do powrotu do pracy mają wyższe stawki – 9 funtów za godzinę płacy minimalnej do 2020 roku.
Analitycy są jednak pewni, że nie każdego pracodawcę będzie stać na poniesienie takich kosztów. „Jeśli brytyjskie firmy nie będą mogły importować pracowników, zaczną eksportować stanowiska pracy” twierdzą.
Kasia Okarmus / POLEMI.co.uk
Fot.: PHOTOCREO Michal Bednarek / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS