A A+ A++

Obok kakao, masło kakaowe jest drugim ważnym surowcem pozyskiwanym z ziaren kakaowca. Masło kakaowe to produkt jadalny, ale jego zastosowanie nie kończy się na kulinariach. Masło kakaowe jest wybawieniem dla wrażliwej i suchej skóry oraz zniszczonych włosów. Dlaczego jeszcze warto pokusić się o ten smakowity naturalny kosmetyk?

fot. dreamstime
  1. Skarby z drzewa kakaowca
  2. Masło kakaowe – zastosowanie
  3. Masło kakaowe – właściwości pielęgnacyjne
  4. Tłuszcz kakaowy w kuchni – nie tylko do deserów
  5. Czy wiesz, że… masło kakaowe jest głównym składnikiem czekolady białej?

Skarby z drzewa kakaowca

Uprawę kakaowca zapoczątkowano w krajach Ameryki Południowej i Środkowej, bo to z tamtejszych wilgotnych lasów tropikalnych pochodzi to niewysokie drzewo. Współcześnie największy udział w rynku mają jednak surowce otrzymywane z upraw na terenie Afryki Zachodniej, głównie z Ghany czy Wybrzeża Kości Słoniowej. Tymczasem głównymi odbiorcami kakao i masła kakaowego są USA, Niemcy i Wielka Brytania.

Owoce kakaowca przypominają kształtem piłkę futbolową lub wyrośnięty kabaczek. Ich najcenniejszą częścią są oczywiście nasiona, z których produkuje się jeden z najpopularniejszych smakołyków na świecie – kakao. Ale to nie jedyna smakowita, odżywcza i pachnąca substancja wydobywana z owoców kakaowca. Z ziaren pozyskuje się również masło kakaowe, tłuszcz stanowiący około 50% ich masy. Zanim zostanie wytłoczony, nasiona poddaje się kolejno fermentacji, suszy, praży i mieli. W jednym owocu znajduje się ich kilkadziesiąt. Spoczywają w aromatycznej, gęstej, czerwonawej masie. Dojrzałe owoce, po zebraniu z drzew, rozcina się, pokonując grubą łupinę, a następnie wydobywa wszystkie ziarna i usypuje z nich kopiec. Tam fermentują przez kilka dni, ukryte pod liśćmi bananowca. Następnie zapoczątkowuje się kolejne etapy przetwórstwa nasion, które prowadzą do otrzymania dwóch cennych surowców – masła kakaowego oraz uwielbianego przez wszystkich kakao.

Masło kakaowe – zastosowanie

Masło kakaowe (butyrum cacao, oleum cacao) ma zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Podobnie jak proszek kakaowy, wykorzystywane jest do wyrobu słodyczy i czekolad. Służy też jako surowiec do produkcji niektórych substancji medycznych, a ze względu na swoje olbrzymie walory pielęgnacyjne, jest popularnym składnikiem kosmetyków do ciała i włosów.

W formie surowej przypomina mydło – jest dosyć twarde, lecz topi się w temp. powyżej 30 st. C, przepięknie pachnie i ma jasną, kremową barwę. Jest dostępne również pod postacią niedużych pastylek, co ułatwia użytkowanie.

Masło kakaowe nadaje skórze subtelny brązowy odcień. To dlatego znane jest nam głównie jako składnik brązujących kremów i balsamów. Z powodzeniem możemy stosować je w surowej postaci, jeśli chcemy wyrównać koloryt skóry, utrwalić opaleniznę, a przy okazji złagodzić podrażnienia po opalaniu.

Co więcej, masło kakaowe zawiera naturalne filtry UV, warto je zatem nakładać także przed ekspozycją na słońce.

Masło kakaowe powstaje z owoców kakaowca, fot. shutterstock

Masło kakaowe – właściwości pielęgnacyjne

Masło kakaowe ma zbitą konsystencję. W temperaturze pokojowej jest wręcz twarde – topi się dopiero pod wpływem ciepłoty ciała. Wykazuje niemalże całkowitą biozgodność z ludzką skórą. Oznacza to, że bez obaw mogą je stosować atopicy, alergicy i osoby posiadające wrażliwą, podatną na stany zapalne skórę. Produkt bardzo szybko rozpuszcza się w kontakcie ze skórą.

Wystarczy więc odrobinę masła nałożyć na palce i rozmiękczyć je, by aplikacja była łatwa i przyjemna. Tłuszcz kakaowy nadaje się do stosowania na całe ciało, łącznie z włosami – znakomicie wzmocni przesuszone oraz porowate kosmyki, pomoże uniknąć rozdwajania się końcówek i zapobiegnie powstawaniu stanów zapalnych (także łupieżu). Jego toksyczność jest równa zeru. Za to właściwości odżywcze i nawilżające przekroczą granicę naszych oczekiwań. Masło kakaowe ma także niebywałe właściwości regenerujące, a dzięki wysokiej zawartości antyutleniaczy (wyższej niż w zielonej herbacie!), opóźnia procesy starzenia się skóry, minimalizuje widoczność zmarszczek oraz pomaga w walce z rozstępami i bliznami. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji spierzchniętych ust, oraz suchych dłoni i stóp.

Tłuszcz kakaowy w kuchni – nie tylko do deserów

Ponieważ masło kakaowe przywodzi na myśl przede wszystkim słodkie skojarzenia, może nie przyjść nam do głowy, że nadaje się ono nawet do smażenia mięsa. Niemniej, najlepiej sprawdzi się do przygotowywania wypieków, ciast, kremów, mas i domowych czekolad. Dodatek masła kakaowego nada naszym słodkościom delikatną konsystencję oraz niebywały aromat i smak.

Masło kakaowe wykorzystywane jes w wielu kosmetykach, fot. shutterstock

Czy wiesz, że… masło kakaowe jest głównym składnikiem czekolady białej?

Tłuszcz z nasion kakaowca to produkt bardzo wydajny i skondensowany. Surowiec ten jest rzecz jasna dość kaloryczny – w 100 gramach znajduje się ponad 880 kcal. Nie poleca się więc spożywać go zbyt często, zwłaszcza, że aż 60% zawartości stanowią tu nasycone kwasy tłuszczowe. Zdecydowanie bardziej nadaje się do eksperymentów kosmetycznych – w tej sferze nie istnieją żadne ograniczenia.

Dzięki temu, że masło kakaowe jest bardzo odporne na jełczenie, jego ważność możemy liczyć w latach, a przez cały ten okres produkt będzie wykazywał tak samo silne właściwości pielęgnacyjne.

Masło kakaowe:
  • można zastąpić nim żelatynę
  • wyróżnia się wysoką temperaturą dymienia (powyżej 200 st. C)
  • odporne na jełczenie
  • ma wysoką stabilność fizyczną
  • nadaje smakołykom kremową gładkość
  • ma wspaniały czekoladowy aromat
  • jest bogatym źródłem magnezu, przeciwutleniaczy oraz kwasów tłuszczowych (w tym również nienasyconych – około 35%)

Aby masło kakaowe zachowało swoje właściwości jak najdłużej, należy przechowywać je w lodówce, bez dostępu światła i tlenu.

Elżbieta Gwóźdź

Bibliografia

  1. Giovanni Scapagnini i in.; “Cocoa Bioactive Compounds: Significance and Potential for the Maintenance of Skin Health”; data dostępu: 2019-10-03
  2. Aaron Kandola; “What are the benefits of cocoa butter?”; data dostępu: 2019-10-03
  3. Luke Yoquinto ; “The Truth About Cocoa Butter”; data dostępu: 2019-10-03
  4. Bindu Naik i in.; “Cocoa butter and its alternatives: A review”; data dostępu: 2019-10-03
  5. Nissim Garti, Neil R. Widlak, 2012 AOCS Press; “Cocoa Butter and Related Compounds”; Elsevier Inc.;
Moim zdaniem
Stosujesz masło kakaowe
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWoda różana – właściwości, działanie i zastosowanie wody różanej
Następny artykułFunkcjonalność obsługi elektronicznej deklaracji w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej