Maseczki w miejscu pracy mają zapobiegać zakażeniom. Czy pracodawca może zwolnić pracowników od obowiązku zasłaniania ust i nosa? Co na to prawo?
Nie tylko maseczki
Tytułem wstępu, wyrażenie „maseczki” jest pewnym uproszczeniem, które wprowadza w błąd m.in. osoby odpowiedzialne za organizacje procesów prac czy też obywateli. W przepisach prawa (z obszaru działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19) stosuje się pojęcia: osłony ust i nosa, przyłbice, części odzieży zasłaniające tą część twarzy. A więc nie są to tylko „maseczki”, które zazwyczaj kojarzone są z „maską medyczną/lekarską”. O skuteczności używania ochrony ust i nosa decyduje m.in. materiał, z której jest ona wykonana, a to generuje długość jej stosowania. Dlatego zawsze należy czytać zalecenia producenta.
WHO zaleca już noszenie „maseczek” także w domach w czasie odbywania wizyt u innych osób spoza gospodarstwa prowadzonego wspólnie.
W zależności od wysokości dziennych zakażeń Rada Ministrów wprowadza rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Najnowszy akt z 1 grudnia 2020 roku (dz. U. 20132) wprowadził bardzo ważną regulację dotyczącą obowiązku stosowania osłon nosa i ust w zakładach pracy:
§25. 1. Do dnia 27 grudnia 2020 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy w miejscach ogólnodostępnych, w tym: w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej.
Zobacz również:
Co może zrobić pracodawca?
O tym, czy pracownicy w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba oraz w pomieszczeniach wspólnych (ogólnodostępnych) takich jak: korytarze, łazienki, kuchnie, mają obowiązek stosowania się do ww. wprowadzenia nakazu, ma zadecydować pracodawca.
Analiza sytuacji epidemiologicznej w regionie
Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników zgodnie z brzmieniem art. 207 ustawy kodeks pracy, a więc powinien dokonać analizy sytuacji epidemiologicznej w swoim regionie (liczba zachorowań, trend, charakter procesów pracy, zastosowane dotychczasowe środki profilaktyczne związane z ograniczeniem transmisji epidemii) i podjąć decyzję (pisemną w formie np. zarządzenia) wprowadzającą obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładzie pracy.
Zobacz również:
Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP (COVID-19)
Ponadto zakłady pracy są obowiązane zapewnić:
- osobom zatrudnionym niezależnie od podstawy zatrudnienia rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk,
- odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy, a zakład ten zapewnia środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii.
Generalna zasada organizacji procesów pracy to ograniczanie transmisji choroby m.in. poprzez dystans społeczny i noszenie ochron nosa i ust.
Spotkania świąteczne w reżimie sanitarnym
Grudzień to także czas spotkań pracowniczych świąteczno-noworocznych, jednak pamiętać tutaj należy o obostrzeniach sanitarnych i utrzymaniu dystansu społecznego.
Zobacz również:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS