To nie koniec pandemii. Czy nadal trzeba nosić maseczki?
16 maja 2022 roku zniesiono w Polsce stan epidemii. Zastąpiono go stanem zagrożenia epidemiologicznego. Jak mówił w maju bieżącego roku minister zdrowia Adam Niedzielski, taka zmiana nie oznacza końca pandemii, jest jedynie “przełączeniem tego czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe”. Pozwala jednak na rezygnację z noszenia maseczek w przestrzeni publicznej (komunikacja miejska, sklepy, kina, kluby etc.).
Jak przekonywało Ministerstwo Zdrowia, nie ma obecnie żadnej nowej mutacji koronawirusa, która miałaby zagrażać jak te, które wywoływały fale zakażeń w ciągu ostatnich dwóch lat. Rząd ostrzega jednak, że sytuacja może się znowu pogorszyć na jesieni 2022.
Ministerstwo Zdrowia: maseczki w podmiotach leczniczych na razie zostaną
Jak podaje PAP, w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.
W nowelizacji zapisano przedłużenie obowiązywania wcześniejszych, ustalonych do końca maja 2022 r. ograniczeń, nakazów i zakazów określonych przepisami modyfikowanego aktu normatywnego.
Oznacza to, że wciąż trzeba zakładać maseczki u lekarza w przychodni czy szpitalu. Czy maseczki są obowiązkowe? Tak, według nowelizacji, która weszła w życie 31 maja 2022 r., wciąż funkcjonuje nakaz noszenia maseczek w placówkach służby zdrowia i aptekach.
Do kiedy nosimy maseczki w przychodniach, szpitalach i aptekach?
Rozporządzenie, które obowiązuje od 31 maja 2022 roku mówi m. in. o tym, że do 31 sierpnia 2022 nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, jak również w aptekach.
Nie wiadomo jednak, do kiedy nosimy maseczki w 2022 roku w placówkach służby zdrowia – nakaz może zostać przedłużony po 31 sierpnia. Jak informowała “Wyborcza”, niektórzy lekarze pracujący w szpitalach i przychodniach mają nadzieję, że obowiązek noszenia maseczek, szczególnie przez osoby odwiedzające chorych, pozostanie w Polsce na dłużej.
– Odwiedzając chorego, pomagamy mu, ale możemy również stanowić dla niego zagrożenie. Zdarzały się przypadki, gdy odwoływaliśmy zabiegi, bo pacjenci złapali infekcję od bliskiej osoby. Szpital to miejsce, w którym przebywają osoby o obniżonej odporności. Dlatego mam nadzieję, że kultura noszenia maseczek w podmiotach medycznych (…) nie skończy się wraz z pandemią – powiedział rzecznik Szpitala Bródnowskiego Piotr Gołaszewski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS