Maseczka w pracy – czy jest obowiązek zakrywania ust i nosa przez pracowników? Czy pracodawca może zwolnić ich z nakazu noszenia maseczek? Jakie obowiązki ma pracodawca? Kogo dotyczy bezwzględny obowiązek noszenia maseczek? Kiedy w pracy można zdjąć maskę?
Obowiązek noszenia maseczki w pracy
Obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego dotyczy miejsc ogólnodostępnych, w tym zakładów pracy (zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).
[AKTUALIZACJA] Aktualnie obowiązek zakrywania ust i nosa realizuje się wyłącznie za pomocą maseczki (§ 25 ust. 1 Rozporządzenia: “Do dnia 28 marca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa: 2) w miejscach ogólnodostępnych, w tym: c) w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej […]”)
Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami
Decyzja pracodawcy
Ww. nakaz zakrywania ust i nosa obowiązuje w miejscach ogólnodostępnych w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej. Ustawodawca realizację tego o obowiązku uzależnił zatem od decyzji pracodawcy. Ustanowienie regulacji odmiennej, niż w przepisie, pracodawca powinien zamieścić w wewnętrznym dokumencie i poinformować pracowników o tej regulacji w sposób przyjęty w zakładzie pracy.
Obowiązki pracodawcy
Należy pamiętać, że w przypadku rezygnacji z obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, aktualny pozostaje wymóg zachowania odległości między stanowiskami pracy, wynoszącej co najmniej 1,5 m lub zapewnienia środków ochrony osobistej związanych ze zwalczaniem epidemii, jeżeli jest niemożliwe zachowanie tej odległości. Należy mieć na uwadze, że wyroby przewidziane do zakrywania ust i nosa, nie mogą być traktowane jako tożsame ze środkami ochrony osobistej, w które pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracowników, jeśli charakter działalności zakładu nie pozwala na zachowanie odstępów pomiędzy stanowiskami pracy wynoszących nie mniej niż 1,5 metra.
Zobacz również:
Bezwzględny obowiązek noszenia maseczek
Bezwzględny obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy osób wykonujących bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania w określonych budynkach użyteczności publicznej**). Osoby te powinny być dodatkowo zabezpieczone przed ewentualną emisją wirusa Sars-Cov-2, np. poprzez zastosowanie przegrody fizycznej oddzielającej je od interesanta, poprzez zachowanie zwiększonej odległości (min. 1,5 m) interesanta od stanowiska obsługi lub w inny sposób w zależności od charakteru pracy (wykonywanych czynności) i wyników przeprowadzonej analizy ryzyka.
**) przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny
Zobacz również:
Kiedy można zdjąć maseczkę?
Stosownie do obowiązujących przepisów odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku spożywania posiłków lub napojów w zakładach pracy (na podstawie rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii).
Przeczytaj także: Kto nie musi nosić maseczki w pracy?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS